Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

Yasal uyarı

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

AŞAĞIDA YER ALAN AÇIKLAMALARI LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ. SİTEMİZİ ZİYARET ETTİĞİNİZDE BURADA YER ALAN/BELİRTİLEN UYGULAMALARI KABUL ETMİŞ OLACAKSINIZ

Uyarı: Bu sayfada yer alan tüm başlıklar yasal uyarı ve kullanım şartlarını kapsamaktadır.

Bu web sitesine girmeniz veya bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi kullanmanız aşağıdaki koşulları ve hükümleri kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Bu web sitesinin kullanımından doğan ve doğacak her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı Visa Center Ltd. Şti. (bundan böyle kısaca “Visa Center” olarak anılacaktır), şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişilerin ve VİSA CENTER’in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır.

VİSA CENTER bu yasal uyarıda yer alan tüm koşulları ve hükümleri önceden bir ihbara gerek kalmaksızın değiştirme ve güncelleme hakkına haizdir.

Bilgilendirme ve Feragat

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette VİSA CENTER tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir.

VİSA CENTER hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman söz konusu bilgileri değiştirebilir, düzeltebilir ve/veya çıkarabilir.

Bu web sitesine erişim ve sitede yer alan bilgilerin gerek doğrudan gerekse dolaylı kullanımından kaynaklanan doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl her türlü zarardan her nam altında olursa olsun VİSA CENTER, şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişiler ve VİSA CENTER’ in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların sorumlu tutulamaz.

Önemli Bilgilendirme

Visa Center Ltd.Şti (VİSA CENTER) bulunduğu ülkedeki kanun ve yönetmeliklere göre kayıtlı , operasyonel ticari hizmet veren ve aynı zamanda konsolosluk başvurularına ve yetkililerine aracılık eden sorumlu hizmet kuruluşudur. Ancak VİSA CENTER, Büyükelçilik ve Konsolosluklarının uzantılı bir kuruluşu ve devlet kurumu değildir .

Rusya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay

Rusya konsolosluğu diyarbakır adana hatay gaziantep iletişim

Rusya Vizesi Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay-Mersin

Visa Center Global Vize Hizmetleri, Rusya Vize Başvuru Merkezi, Gaziantep Ofisinden sevgiler.

 

Dünyanın en büyük toprak bütünlüğüne sahip ülkesi Rusya, 19. Yy ikinci çeyreğinde, topraklarının bir kısmını Amerika Birleşik Devletleri’ne satmasına rağmen, hali hazırda hala en büyük topraklara sahip ülke konumunda bulunuyor. Ülkesinde 145 milyona yakın nüfus bulunduran Rusya, ülke dışında ise yaklaşık 20 milyon nüfus bulundurmak sureti ile bol miktarda göç vermekte. Dünyanın süper güçlerinden biri olan Rusya’da yaşamak ise biz Türkler için yeni bir durum değil. Özellikle İnşaat sektörü sebebi ile Rusya’da bulunan Türklerin sayısı, azımsanamayacak derecede fazla. Buna rağmen, Rusya’ya gitmek için vize almak, Türk Bordo Pasaportlu vatandaşlarımız için yerine getirilmesi gereken bir şart. Bu şartı yerine getirmek için Türkiye’nin her yerinde bulunan Vize Başvuru Merkezi ofislerimiz, hizmetinizde.

 

Rusya vizesi almak ve alacağınız vize ile Rusya’ya gitmek için sizleri Gaziantep Rusya Vize Başvuru Merkezi ofisimize davet ediyoruz. Ofisimizden ücretsiz seyahat analizi, seyahat danışmanlığı ve Rusya vizesi için ihtiyaç duyacağınız gerekli evraklar listesini temin edebilirsiniz.

 

Rusya Vize Başvuru Merkezi – Adana

 

Rusya, tıpkı Türkiye gibi hem Avrupa hem de Asya kıtası üzerinde toprak barındırıyor. Bu konuda yine Türkiye gibi Avrupa kıtasında küçük, ancak Asya kıtasında topraklarının önemli bir kısmını bulunduran ülke, Avrupa tarafından istenmeyen çocuk muamelesi görüyor. Yüzyıllardır, Avrupa ülkelerini korkutan Rusya, karşısında bulunan NATO ve Avrupa Birliği’ne adeta tek başına gövde gösterisinde bulunuyor.

 

Rusya gibi ülkeler, kendi sorunlarını kendi çözdükleri için her türlü uygulama olarak da kendi yöntemlerini kullanıyorlar. Bu sebeple de Schengen bölgesi ile alakası olmayan ülkeye gitmek için vize almak şart koşuluyor. Rusya vizesi almak için Adana’da ki adresiniz, Rusya Vize Başvuru Merkezi ofisimiz. Vize Başvuru Merkezi danışmanlarımız ile yapacağınız görüşme neticesinde, kısa bir süre içinde Rusya vizesi hakkına erişebilirsiniz.

 

Rusya Vize Başvuru Merkezi – Hatay

 

Rusya vizesi almak istiyor ve bununla ilgili prosedürleri yerine getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, işi ehline teslim edebilirsiniz. Bu konuda %99 gibi yüksek vize başarı oranlarına erişen firmamız, sizlere hızlı, doğru ve kusursuz başvuru süreci gerçekleştirme garantisi veriyor. Vize Başvuru Merkezi olarak uzun yıllardır edindiğimiz tecrübe neticesinde, siz değerli müşterilerimize hizmet vermek, bizler için gurur kaynağı.

 

Rusya Vize Başvuru Merkezi Hatay şubesi, Akdeniz Bölgesi’nde gösterdiğimiz vize faaliyetlerimizin bir parçası. Doğu Akdeniz’in en önemli şehri olarak, İskenderun Körfezi’nin de bulunduğu Hatay’da, siz değerli müşterilerimize Rusya vizesi aldırmak isteriz.

 

Rusya Vize Başvuru Merkezi – Kahramanmaraş

 

Rusya ile ticari ilişkilerimizin boyutu, oldukça büyük oranlarda. Son yıllarda kurulan ilişkiler çerçevesinde gel gitli bir ortam bulunsa da Türkiye için Rusya, Rusya için ise Türkiye ilişkileri olmazsa olmaz durumda. Rusya ve Türkiye, bundan birkaç yıl evvel vizesiz seyahat anlaşması yapmış bulunuyordu. 1 aylık süre için vizelerin kaldırılmasında uzlaşma sağlayan iki ülke, yaşanan Suriye krizi neticesinde başa dönmüş oldu. Rusya Vize Başvuru Merkezi, başa dönen ve vize gerektiren seyahatler çerçevesinde, sizlere Kahramanmaraş’ta hizmet veriyor ve Rusya vizesi alma imkânı tanıyor. İhtiyacınıza yönelik Rusya vizesi almak için Vize Başvuru Merkezi ofisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Rusya Vize Başvuru Merkezi – Mersin

 

Akdeniz’in batı sahillerinin en uzun şeridi Antalya’ya aitken, doğu bölümü sahillerinin en uzun kıyı şeridi ise Mersin’e ait bulunuyor. Mersin, doğal güzellikleri ile olduğu kadar, kültürü ile de ünlü bir şehrimiz. Doğası ile büyüyen ve yaşayanların vazgeçemediği illerimizden biri olan Mersin’den Rusya vizesi almak istiyorsanız, sizlere bu hizmeti sağlayan Mersin Rusya Vize Başvuru Merkezi ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Vize Başvuru Merkezi olarak değerli misafirlerimizi ağırlamak, danışmanlık hizmeti sağlamak ve gerekli evrakları tespit ederek listesini kendilerine iletmek, ücretsiz hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Kafanızda netleştirdiğiniz Rusya vizesi başvurusu için evraklarınızı hazırlayıp tarafımıza iletmeniz ise başvuru için yeterli.

 

Rusya Vize Başvuru Merkezi – Şanlıurfa

 

Güneydoğu’nun en eşsiz şehri, Peygamberler diyarı Şanlıurfa, vize hizmeti verdiğimiz ve Rusya için vize aldırdığımız şehirlerimizden biri. Rusya Vize Başvuru Merkezi, Şanlıurfa şubemiz, siz değerli müşterilerimize özel hizmetler sunuyor. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi bu eşsiz kentimizde de ihtiyaç duyabileceğiniz Rusya vizesi için Vize Başvuru Merkezi ofisimiz ile irtibata geçebilir ve talebinizi iletebilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay S.S.S

Rusya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay Vize İşlemleri Nedir?

Rusya Konsolosluğu Gaziantep, Adana, Diyarbakır, Hatay vize başvuru merkezlerinde Rusya kısa süreli vize işlemleri tamamlanmaktadır. Bu illerde ve çevre illerde oturan kişiler gerekli vize evraklarını tamamlayarak Rusya vize ücretini ödeyerek vize başvuru işlemlerini tamamlar.

Rusya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay Hangi Bölgelere Hizmet Verir?

Rusya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay vize başvuru merkezleri güney ve güney doğu illerinde yaşayan kişilerin vize başvurularını yapabilecekleri merkezlerdir.

Rusya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay vize başvuru merkezlerinde Rusya turistik vizesi gerekli evrakların hazırlanması ile birlikte başvuru merkezlerine iletilerek 4 veya 7 iş günü arasında vize alınabilir. Turistik vize başvurularında voucher belgesi alınmalıdır. Ticari işlemlerde ise davetiye var ise işlem süresi yaklaşık 4 veya 7 gün içerisinde tamamlanır.

Rusya Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Covid 19 – Rusya Vizesine Etkisi

Rusya vizesi covid krterleri

Covid 19 – Rusya Vizesine Etkisi

Tüm dünyayı önemli derecede etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle karmaşık bir hal alan vize işlemlerinden Rusya’nın nasıl etkilendiğini merak ediyor olabilirsiniz. Vize hizmetlerinin belirli süreliğine askıya alındığı ülkelerden birisi olarak karşınıza çıkan Rusya’da turizm, iş gezisi gibi alanlarda bazı problemlerin yaşandığı görülmektedir.

Bu kapsamda kısıtlamaların hangi tarihler arasında geçerli olacağını, kısıtlamaların ardından uygulamaların nasıl devam edeceğini merak ediyorsanız, tüm sorularınızın yanıtlarını alabilmek için ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle sizler için avantajlı olabilecek durumları sunan ve tüm şartlarınızı gözden geçirecek olan çalışanlarımızın deneyimli ve profesyonel olacağını görebileceksiniz.

Yeni tip koronavirüs salgınından dolayı diplomatik temsilcilikler tarafından durdurulduğu duyurulan vize işlemlerinin geçici sürelerle gerçekleştirilmemesinden etkilenen ülkeler arasında Rusya’yı görebiliriz. Buna göre elektronik ortamlarda gerçekleştirilen işlemler de dahil olmak üzere, alınan durdurma kararlarının devamı halinde gerçekleştirilecek duyurularla ilgili olarak sizlere en güncel içerikleri sunmaktayız.

Rusya Vize Başvurularında Covid-19 Kısıtlamaları

Rusya’nın uygulayacağı bu kısıtlamaların dışında kalacak kişilerin kimler olacağının yanıtını merak ediyorsanız, tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Rusya’daki resmi temsilciliklerde görevli olan kişilerin ve aile üyelerinin, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olanların ve kalıcı ikametleri Rusya’da olanların vize kısıtlamalarından muaf tutulduğunu belirtebiliriz. Bu kişilere uygulanmayan prosedürler ve yeni gelişmelerle ilgili olarak sitelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Rusya’nın resmi kanalları aracılığıyla yapılan yazılı açıklamalarda Covid-19 salgını sonrasında gerçekleştirilecek işlemlere dair detaylara yer verilmektedir. Hangi sebeple olursa olsun, yabancıların vize muafiyeti olması durumunda ülkede kalabilecekleri sürelerin uzatılması mümkün olacaktır.

Rusya’nın yaptığı bu açıklamalarda vize sürelerinin uzatılmasına yönelik ayrıcalıkların sağlandığına değinilmiştir. Çalışma izninde bulunacak olan kişilerin yapacakları başvuruların devam edeceği de bu bilgiler arasında yer almaktadır. Daha kapsamlı bir şekilde gelişmeleri takip edebilmek ve mevcut şartlarınıza göre başvuruları hangi tarihlerde yapabileceğinizin yanıtını alabilmek için bizleri ziyaret edebilirsiniz.

Yabancıların vize süresini nasıl uzatabileceğini ve vize türlerine göre hangi evrakların güncel olarak isteneceğini paylaşmaya devam ediyoruz. Ayrıca vize ücretlerinde meydana gelen değişikliklerle ilgili olarak da tüm detaylara erişmenizi kolay bir hale getiriyoruz. Rusya vize işlemleri ve süreçlerinde Covid-19 salgınıyla bağlantılı olan en yeni ve güncel gelişmeleri sizlerle paylaşacağımız sitelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Covid 19 – Rusya Vizesine Etkisi S.S.S

Covid 19 - Rusya Vizesine Etkisi Nedir?

Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin seyahatlerinden 72 saat önce PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Aşı olan kişilerinde mutlaka PCR testi yaptırmaları zorunludur. PCR testleri e nabız üzerinden İngilizce çıktı alınması yeterlidir. Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir ancak her ihtimale karşı tercihen yaptırılması tavsiye edilir. Transit olarak Rusya üzerinden uçuş yapacaklar yolcuların da 72 saat önce PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Covid 19

Rusya Vizesi yetkili vize başvuru merkezlerine gerekli vize evrakının teslimi ve Rusya vize ücretinin ödenmesi sonucu alınır. Rusya'ya girmeden önce Covid 19 kapsamındaki tedbirlere uymak gerekir.

Rusya Vize Veriyor mu? Covid 19

Evet. Rusya'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretleri için vizeden muaftır.

Rusya Ticari Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

Rusya Vizesi Nasıl alınır : 2023 Vize Ücreti

Rusya vizesi nasıl alınır

Rusya Vizesi

Rusya ile genel olarak diplomatik açıdan çalkantılı bir ilişkimiz olması sebebiyle vize konusunda genel bir güncelleme durumu söz konusudur. Ayrıca Rusya için vize alımında yakın zamanda %30 zam gelmiştir. Ülkemizden Rusya’ya seyahat eden sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle vize konusunda bazı dönemlerde yoğunluk yaşanabilmektedir. Eğer Rusya’ya seyahat edecekseniz önceden vize başvurunuzu yapmalısınız. Aksi takdirde seyahatinizde gecikmeler olabilir.

Daha öncelerinde Rusya’ya vizesiz gidilebilmekteyken şimdilerde diğer birçok ülke gibi vize alarak Rusya’ya giriş yapmanız mümkündür. Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde belirlenmiş günleri aşmayacak şekilde Rusya’ya vize olmadan giriş yapmanız mümkündür. Bu belirlenmiş günler siyah pasaport için 90, gri ve yeşil içinse 30 gündür. Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Daha eski pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi alabilmek için hazırlamanız gereken evraklar seyahat amacınıza göre değişebilmektedir. Gidiş amacınız ne ise ona karar verdikten sonra, amacınıza uygun vize için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenerek o belgeleri hazırlamaya başlamalısınız. Başvuru merkezinin istemiş olduğu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamalısınız. Eksik veya hatalı belgelerde başvurunuz red cevabı alabilir.

Başvuru amacına göre evrak listesi değişse de alınması gereken her vize için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • Son seyahatinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olan ve vizelenebilmesi için de en az 2 sayfası boş olan pasaport.
 • Arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf.
 • Bütün aile bilgilerini içerisinde barındıran nüfus kayıt örneği.
 • Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının dökümleri.
 • Seyahat nedeninizin ne olduğunu anlatan ve eksiksiz bilgilerle yazılmış vize başvuru formu. Bu form yaş aralığına bakılmadan Rusya Vizesi almak isteyen herkes tarafından yazılmalıdır.
 • Rusya seyahatinin gerçekleşmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Alacağınız vize türüne bağlı olarak konaklama için yer ayarladığınızı kanıtlar nitelikteki bazı belgeleri başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir. Özellikle turistik vize alacak kişilerin kesinlikle bu maddeyi atlamaması gerekiyor.

Vize almak için hazırlayacağınız tüm belgeleri titizlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru yaptığınız yer sizden ek evraklar isteyebilir. Bu ek evrakları başvuru merkezinin istemiş olduğu sırada ve düzende teslim etmelisiniz. Bunun yanında vize ücretini de yanınızda bulundurmalısınız. Başvuru merkezinin istemiş olduğu evraklar ve ek belgeleri tamamladığınız anda başvuru süreciniz başlayacaktır. Vizenizin türüne göre başvurunuzdan bir süre sonra olumsuz veya olumlu olarak sonuçlanır.

Rusya Vizesi Türleri

Rusya vize türleri 90 günlük ve 90 günden fazla kalma süreli olarak C tipi ve D tipi olarak 2’ye ayrılır. Bu vizeler de kendi içlerinde gidiş amacına göre farklılaşır. Seyahatinizde sıkıntı yaşamamanız için sizinle alakalı olan vize türlerinin ne işe yaradığını ve süresini bilmelisiniz. Bunun yanında vizenin süresi boyunca Rusya’da kalabilirsiniz. Vizenin süresi bittikten sonra Rusya’da bulunamazsınız.

İşte C tipi vize türleri:

 • Aile veya arkadaş ziyareti vizesi
 • Sözleşmeli çalışanlar için vize
 • Ticari Vize
 • Turistik Vize
 • Öğrenci Vizesi
 • Çocuk Vizesi
 • Rusya vatandaşı eşi olanlar için vize
 • Özel ve resmi davetiyesi bulunanlar için vize

Rusya D tipi vize türleri:

 • Oturum vizesi
 • Rusya’da okuyacak öğrenciler için
 • Erasmus öğrencileri için
 • Rusya vatandaşı ile evlenecek olanlar için
 • Rusya’da ailesi bulunan kişiler için

D tipi vize verilmektedir.

Rusya Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Rusya Vizesi için alacağınız türe ve kalacağınız gün sayısına göre birkaç konuda ödeyeceğiniz tutar değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 15 günlük turistik vize almanız durumunda ödeyeceğiniz tutar 160 USD’dir. 30 günlük vize almanız durumunda ise 230 USD ödemeniz gerekmektedir. Bu tutarlar konsolosluk harcı ve vize işlem merkezindeki hizmet bedelleri toplamıdır. Çeşitli ek belgelerden dolayı bu ücret atabilmektedir.

Ayarlayacağınız vize merkezine göre ödeyeceğiniz tutarlar değişebilmektedir. Tek girişli turistik vize için konsolosluk harcı 80 USD’dir. Çift girişli vize almanız durumunda 128 USD ödemeniz gerekmektedir. Eğer ki çok girişli bir vize almak istiyorsanız konsolosluk için ödemeniz gereken harç tutarı 256 USD’dir. Her vizenin ücreti farklı olduğu için kendi ücretinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Vize için ödeyeceğiniz konsolosluk harcı ve vize merkezlerindeki bazı işlemler gibi masraflar almak istediğiniz vize türüne göre artabilir veya diğerlerine göre daha az ödeyebilirsiniz. Bu sebeple eğer bir genelleme yapmak gerekirse Turistik vize için 160-350 USD arasında bir tutar ödemeniz muhtemeldir. Bu durum aile ziyareti vizesi için 170-400 USD, Ticari vize içinse 160-500 USD arasında değişmektedir.

Alacağınız vizelerin tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmasına bağlı olarak da fiyatlarda artış olacaktır. Bu gibi durumları başvuru merkezinden bilgi alarak fiyatlandırmalar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Rusya Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Rusya vizesi almak için evrak hazırlamak başlı başına yeterli olmayabilir. Başvurularda sunacağınız evrakları konsolosluğun ve büyükelçiliğin istediği sıraya göre dizmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu net ve açık bir şekilde bizzat vize alacak kişinin doldurması ve imzalaması gerekmektedir.

Vize alabilmek için maddi açıdan bir süre boyunca iyi olmanız, belirli bir maaş gelirinizin olması gerekmektedir. Başvuru esnasında vermiş olduğunu banka dekontu için hesabınızda bir miktar para olması gerekmektedir. Rusya’da kalacağınız her gün için genel harcama olarak 100 USD olmalıdır. Bu sebeple kaç gün kalacaksanız hesaplayarak çıkan sonuçtan bir miktar fazla para banka hesabınızda olması gerekmektedir.

Rusya’ya girişte yanınızda 3000 USD’den fazla miktarda para bulundurmamanız gerekmektedir. Rusya’da bu paranızı deklare etmeniz gerekmektedir. Genel olarak bu konuda problem çıkıyor olması sebebiyle 300 USD‘den  yüksek miktarlarda para bulundurmamaya özen gösterin

Rusya’ya eğer davetiye ile gitmiyorsanız orada kalabilmek için size uygun bir otel ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarladığınız otel, başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında konsolosluk tarafından aranarak rezervasyonunuzdan onay alınır.

Rusya Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Vize için Başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Rusya Vizesi için başvuruda bulunduğunuz zaman vizenizin çıkmasını onaylayan veya ret verilmesine karar veren kurumlar Rusya Büyükelçiliği ve Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Bu kurumların istekleri dışında kalmış vize başvurusu için ret almaktadır. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar.

Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

Rusya’da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce Rusya’ya gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Rusya Vizesi Nasıl alınır : 2023 Vize Ücreti S.S.S

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi almak çok kolaydır. Diğer ülkeler gibi gelir evraklarınızı, mal varlıklarınızı sunmanız gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ya da Türkiye'de oturuma sahip olmanız vize almanız için yeterli olacaktır.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti 2023 senesinde tek girişli olduğunda 280 TL, iki girişli olduğunda ise 448 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca çoklu giriş vize ücreti de 840 TL'dir ve dosya başına da 35 dolar vermek gerekir.

Rusya turist vizesi kaç günde çıkar?

Rusya turistik vize başvurunuz Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği tarafından işleme alındıktan sonra 4-10 iş gününü içinde sonuçlanmaktadır. Rusya vize başvurunuz da seyahat tarihlerinize göre VIP olarak da yapılmakta olup VIP başvurusu 3 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Rusya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar (Güncel Durum)

Rusya gerekli evrak nedir

RUSYA VİZESİ

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluğu’ndan temin edilecek vize başvuru formu
 2. Başvuru sahibine ait 3,5×4,5 cm boyutlarında 1 adet vesikalık fotoğraf
 3. Başvuran kişinin pasaportu
 4. Başvuran kişinin Rusya vatandaşı olan eşi ya da anne babasının pasaportu ve bunların fotokopisi
 5. Başvuru yapan kişi Rusya vatandaşının eşi ise; aile cüzdanı, evlilik belgesi ve bunların noter tasdikli çevirisi
 6. Başvuruda bulunan kişi Rusya vatandaşının reşit olmayan çocuğu ise doğum belgesi ve noter tasdikli çevirisi
 7. Başvuruda bulunan kişi Rusya vatandaşının iş göremez yetişkin çocuğuysa; doğum belgesi, iş göremez olduğunu teyit edecek belge ve noter tasdikli çevirisi

Türkiye’de yer alan Rus konsolosluklarından yapılacak işlemlerin sonrasında, Rusya’da da aile birleşimi aracılığı ile oturum izni almak adına Türkiye’den sabıka kaydı alındıktan sonra savcılıktan apostil yapılmalıdır.

Rusya Vizesi Kalktı Mı?

 Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış olan ve karşılıklı olarak iki ülke arasındaki 30 günlük seyahatlerde vize kullanımın kalktığı anlaşma 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya Federasyonu tarafından iptal edilmiştir. Dolayısıyla umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu hamili olan T.C. vatandaşları için tekrardan vize uygulamasına başlanmıştır. Yalnızca diplomatik pasaport hamili olan Türk vatandaşları, 90 günü aşmamak şartı ile Rusya’ya vizesiz seyahat edebilirler. Bunun dışında vatandaşların ve diplomatik pasaportu olanların 90 günü aşmaları durumunda kişilerin Rusya’ya gitmeden önce vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?   Kişiler eğer ki vize için evraklarını ilgili birimlere eksiksiz şekilde teslim ederse ve başvuru yapılırken herhangi bir sorun ile karşılaşılmazsa; 4 ila 10 gün içerisinde vize çıkacaktır. Ancak kimi Rusya vize çeşitlerinin kalış süresi uzun olduğundan dolayı da vizenin çıkış süresi biraz daha uzun olabilecektir. Bununla beraber Rusya Konsolosluğuna vize başvurularında yoğunluk olması ya da yetkili kişilerin ek evrak istemesi gibi durumlarda da vizenin çıkış süresinde uzamalar kendini gösterebilecektir. Bundan dolayı da Rusya’ya seyahat edilmeden önce seyahat edilecek tarihten en az 2 hafta öncesinde başvuruların yapılması önemlidir.   Vize alım işlemleri esnasında mülakat talebi Konsolosluğun inisiyatifinde olan bir durumdur. Konsolosluk, başvuru sahibinin mülakata çağrılması veya kişi ile alakalı detaylı bilgi edinme hakkını saklı tutmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan fakat Türkiye sınırları içerisinde uzun süreli oturum izni bulunan yabancı uyruklu kişilere ait vize talepleri çok daha uzun sürelerde sonuçlanabilmektedir.   Acil bir şekilde Rusya’ya seyahat etmesi gereken durumlara sahip olan kişiler için Rusya Konsolosluğu ekspres vize uygulamasını devreye sokmaktadır. Ekspres vize uygulamasında Rusya vizesinin çıkış süresi 3 gün ile sınırlıdır. Bu vizeye başvuruda bulunacak olan kişilerin talep ettikleri vize için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak vermeleri gerekmektedir. Aksi durumda ekspres vize alımında farklı sorunlar çıkacak ve vize alım süresi uzayacaktır.   Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)   Rusya vizesinin alınması ve buraya yasal bir şekilde giriş yapılmasından sonra yedi iş günü içinde Rusya’da bulunan resmi makamlarda kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kayıt yaptırmak zorunda olan kişiler ülkede 7 günden uzun süre kalacak olan yabancılardır. Bu süreden az kalacak yabancıların kayıt yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya’da gidilecek olan bölgeye ve vize türüne bağlı olarak çok daha kısa olabilecektir. Yapılacak olan kayıt, göç bürosunda Rusya’ya gelişle alakalı bilgileri kapsamaktadır. Rusya’ya geliş esnasında kişiyi kabul eden tarafın kişinin kaydının alınması ve kayıt çıkartma işlemini yaptırması zorunludur. Kişiyi kayır yaptırmakla sorumlu olan taraf, Rusya’da kişinin otelde kalması durumunda bu otel, Rusya’da yanında ikamet edilecek olan yakındır. Kabul edecek olan taraf kayıt yaptırması adına kişinin pasaportunu ve buraya giriş adına doldurulan göç kartını ibraz etmelidir. Ayrıca kişinin kesinlikle bu belgelere el koymasına da kesinlikle izin vermemelidir.   Uzak Doğu Rusya Vize Muafiyeti   Rusya Federasyonu, uzak doğu bölgesi ile alakalı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kısa süreli olmak şartı ile vize muafiyeti uygulamaktadır. Türk vatandaşlarının Rusya uzak doğu bölgelerine yapacakları seyahat öncesinde elektronik ortamda bilgilerini eksiksiz olarak belirtmesi koşulu ile bu bölgelere vizesiz şekilde giriş yapabilir. Ancak bu bölgeden diğerine geçiş esnasında Rusya vizesi alınması gerekmektedir. Rusya’nın bu bölgesine seyahat esnasında ulaşım imkanları sınırlı olduğu için bu bölgeye seyahat öncesinde doğrudan gidiş dönüş olup olmadığı konusuna dikkat edilmelidir.

 

RUSYA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’da ticari ilişkilerde bulunacaksa Rusya ticari vize müracaatı gerçekleştirme zorundadır. Bilindiği Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki vize serbestliği 2016 senesinde sona ermişti. O tarihten sonra Türk vatandaşlarının Rusya’ya gitmek amacıyla vize almaları gerekmekteydi. Yeni belirtiler karara göre ise 1 Eylül 2019 tarihinden sonra Yeşil ve Gri pasaport sahipleri vize almadan Rusya’ya giriş yapabilecek.   KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?   Ticari vizesi şahıslara 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli ve 1 senelik çok girişli ticari vize olmak üzere 3 gruba ayrılarak verilmektedir.  Tek ya da çift girişli olmak üzere verilen Rusya ticari vizelerinin geçerlilik vakti 90 gündür. Şahıslar bu ticari vizelerden rastgele birisi amacıyla hallerine göre müracaat yaparak Rusya Konsolosluğu takdir ettiği takdirde sahip olabilirler.   NEREYE BAŞVURULUR?   Rusya Konsolosluğu şahısların vize prosedürlerini yürüten tek mercidir. Tüm prosedürlerin gördüğünüz tek yerdir.   DAVETİYE NASIL OLMALIDIR? Davetiyede şahısların birlikte iş gerçekleştireceği şirketin bütün bilgileri yer almalıdır. Bu bilgilerde şirketin yetki sahibinin de bilgileri detayları ile yer almalıdır.   GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?  

 • Rusya Ticari Vize amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Rusya Vize Başvuru Anketi

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli)

 

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 

 • 2 adet biometrik fotoğraf

 

 •  
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar amacıylaC. ikamet izninin aslı

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?   Seyahat edilecek tarihten iki hafta evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Aynı vakitte seyahat edilecek tarihten 3 ay evvelce de müracaat yapılabilinir.

RUSYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR? Rusya’da yer alan aile ve dost ziyareti esnasında alınması gereken bir vize türüdür. Bu vize ile şahıslar seyahat amaçlarına uyun olarak belirtikleri aile ya da dostun yanı sıra konaklayacağına dair adres bulguların de Rusya Konsolosluğu yetki sahiplerine sunmalıdır. KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR? Şahıslara en çok 30 gün Rusya’da kalma hakkı tanımaktadır. Rusya aile ve dost ziyareti vizesi şahısların en çok 30 gün vakit ile Rusya’da kalmasına imkân sağlayacaktır.   NEREYE BAŞVURULUR?   Rusya Konsolosluğu şahısların aile ve dost ziyareti vizesi prosedürlerini alabilmektedir.   GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?   Rusya Aile Ziyareti Vizesi amacıyla Gerekli Evraklar   Rusya aile ziyareti vizesine müracaat gerçekleştirme amacıyla hazırlanması gereken evraklar bulunmaktadır.   1.Vize müracaat formu. Rus resmi makamları müracaat formunda beyan edilen bulguların doğruluğuna büyük ehemmiyet vermektedir. Başvuru formunda hatalı bilgilendirme ya da belirti edilen bulguların evraklarla tutarlı olmaması durumunda müracaat olumsuz sonuçlanmaktadır.

 1. Pasaport. Rusya aile ziyareti vizesi amacıyla pasaportun seyahat ardından amacıyla en az 6 ay geçerliğinin olması lüzumludur. Vizenin basılabilmesi amacıyla pasaportta en az 2 sayfanın boş olması lüzumludur.
 2. Fotoğraf. Vize müracaatı amacıyla dilenen fotoğraf 3,5×4,5 ölçülerinde biometrik olup 1 adet istenmektedir.

4.Davetiye. Aile ziyareti müracaatı amacıyla çağrının olması şarttır 5.Uçak bileti. Aile ziyareti vize müracaatının kabul görmesi amacıyla gidiş dönüş uçak biletinin olması lüzumludur. DAVETİYE NASIL OLMALIDIR? Rusya aile ziyareti vize müracaatının gerçekleştirilmesi amacıyla çağrının olması mecburidir. Yalnızca Rusya Göç Şubesi ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan resmi çağrı Rusya makamları doğrulusunda kabul edilmektedir. Davetiyenin verilme vakti 45 günü bulabilmektedir fakat Rusya Konsolosluğu’nun yetki verilen acenteler vasıtasıyla çağrının daha kısa vakit ortamında alınması mümkün olabilir olabilmektedir. NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR? Seyahat edilecek tarihten üç ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Şahısların çağrı alabilmek amacıyla ve başka prosedürler amacıyla uzun vakte gereksinimi olacaktır.   RANDEVU NASIL ALINIR?   Randevu alabilmek üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekecektir.

RUSYA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR? Türkiye ile Rusya arasındaki vize programı 1 Eylül 2019 tarihinden başlayarak kismi olarak değiştirildi. Rusya bu tarihten evvelce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep ediyordu. Yeni uygulamayla birlikte Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize alabilmek zorundadır. Yeşil, gri ve kara pasaport sahipleri ise vizesiz bir şekilde Rusya’ya seyahat yapabilecekler. KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR? Rusya transit vizesinin tek girişli olması durumunda uçakla yolculuk yapacak şahıslar amacıyla geçerlilik vakti 3 gün, karadan ya da tren ile seyahat edecek şahıslar amacıyla geçerliliği on gündür. Bu vakti belirleyen faktörler, Rusya’ya gidiş dönüş biletinin geçerlilik vakti, gidilen ülkeye giriş tarihi ve alınan vizenin vaktine göre belirlenmektedir. NEREYE BAŞVURULUR? Rusya Konsolosluğu transit vizesi prosedürlerini alan yetki sahibi mercidir. GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?  

 • Rusya Transit Vize amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Vize müracaat formu

 

 • Rusya Federasyonu doğrulusunda onaylanmış çağrı.

 

 • 2 adet arka fonu beyaz, 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf.

 

 • 2 adet boş sayfası olması lüzumludur ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.

 

 • Rusya’ya giriş ve çıkışta değişik ülkeler üstünden giriş yapılıp değişik ülkelere geçilecekse giriş-çıkış yapılacak ülkelerin vizeleri pasaportta olması lüzumludur ya da vizenin orijinali gösterilmeli, vizenin fotokopisi yolcunun yanı sıra olması lüzumludur.

 

 • Sağlık sigortası mecburi değildir fakat tavsiye edilmektedir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?   Seyahat edilecek tarihten bir ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Bu vakit seyahatte tekleme yaşanmaması adına ehemmiyetlidir.   RANDEVU NASIL ALINIR?   Randevu alabilmek üzere şahısların vize merkezleri ile iletişime geçmesi gerekecektir.

RUSYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR? Rusya’da yaşam sürdüren yabancı uyruklu göçmenlerin Rusya vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen aniden çok yasa bulunmaktadır. KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?   Vatandaşlık prosedürlerinin vakti bir sene olarak daha uzun vakit de verilir. Bu vakit konsolosluk yetki sahibinin vereceği vaktine göre belirlenir.   NEREYE BAŞVURULUR?   Rusya Konsolosluğu şahısların evraklarını teslim alan yetki sahibi mercidir.   GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?  

 • Rusya Vatandaşlığı amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Başvuru formu

 

 • Başvuru sahibi doğrulusunda yazılı dilekçe

 

 • Başvuru sahibinin noter tasdikli doğum belgesi

 

 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi

 

 • Eğer varsa ikamet tezkeresi

 

 • Sabıka kaydı

 

 • Fotoğraf, 4 adet 3,5×4,5 ölçülerinde arka fonu beyaz.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?   Vatandaşlık prosedürleri amacıyla şahıslar lüzumlu kriterleri sağladığı taktirde müracaatlarını yapabilirler.   RANDEVU NASIL ALINIR?   Vize merkezleri lüzumlu evrakları hazırlamak üzere rehberlik hizmeti verebileceği gibi şahıslara randevu prosedürlerinde de yardımcı olmaktadır.  

RUSYA ÖĞRENCİ VİZESİ

  NEDİR?   Rusya öğrenci vizesi amacıyla Rusya Büyükelçisi’ne ve konsolosluklarına gitmeden müracaat yapabilirsiniz. Gerekli evrakların güncel durumuna Vize Merkezi’nin Rusya Departmanını arayarak e-posta olarak size gönderilmesini isteyerek ulaşabilirsiniz.   KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?   Öğrenci vizesi şahıslara belirli ehemmiyetler amacıyla verilir. Bu vakit daha sonra şahısların arzusuna bağlı olarak uzatılabilinir.   NEREYE BAŞVURULUR?   Başvuru yapılacak yer Rusya Konsolosluğu ve başka Rusya temsilcilikleridir.   GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?  

 • Başvuru formu

 

 • Davetiye

 

 • Pasaport

 

 • Fotoğraf

 

 • Hasetten alınmış HIV raporu

 

 • Sağlık sigortası poliçesinin orijinali

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?   Seyahat edilecek tarihten üç ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir.   RANDEVU NASIL ALINIR?   Randevu alınması amacıyla şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekecektir.  

RUSYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

  NEDİR?   Rusya’da evlilik ya da aile birleşimi hedefiyle uzun süreli yaşam sürdürmek isteyen Türk vatandaşlarının yetki sahibi Rus makamları doğrulusunda Rusya seans izni almaları gerekmektedir. Rus vatandaşı ile evli olan ya da Rus vatandaşı anne ya da babası olan Türk vatandaşlarının Rusya aile birleşimi yolu ile seans izni alıp yaşamaları olası olabilmektedir.   KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?   Aile birleşimi vizesi şahıslara değişen vakitler amacıyla verilmektedir. Bu vakitler şahısların Rusya’daki seans ve çalışma hallerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.   NEREYE BAŞVURULUR?   Rusya temsilciliklerine müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Şahıslar lüzumlu evraklarını teslim edeceği gibi konsolosluk görevlileri de araştırmalarını yaparak onay ya da ret yanıtını şahıslara iletecektir.   GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?   Rusya vizesi amacıyla lüzumlu evrak listesi alçakta belirtilmektedir:       1- Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluğu doğrulusunda temin edilen vize müracaat formu       2- Başvuranın 1 adet vesikalık fotoğrafı (3,5 x 4.5 cm),       3- Başvuruda tespit edilen şahsın pasaportu,       4- Başvuran bireyin Rusya vatandaşı olan eşinin ya da anne ya da babanın pasaportu ve fotokopisi       5- Başvuruda tespit edilen şahıs Rusya vatandaşının eşi ise: Evlilik belgesi, aile cüzdanı ve noter tasdikli çevirisi      

 1. Başvuruda tespit edilen şahıs Rusya vatandaşının reşit olmayan çocuğu ise: Başvuranın doğum belgesi ve noter tasdikli çevirisi

 

 1. Başvuruda tespit edilen şahıs Rusya vatandaşının iş göremez erişkin çocuklu ise: Başvuranın doğum belgesi, iş göremez bulunduğunu teyit eden rastgele belge, ve noter tasdikli çevirisi

      NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?   Gerekli şartlar sağlandığı taktirde şahıslar istediği vakit müracaatın yapabilirler.   RANDEVU NASIL ALINIR?   Vize merkezleri ile randevu alabilmek esastır.    

RUSYA VİZE REDDİ

  NEDENLERİ NEDİR?   Rusya vize reddi birtakım hallerde gerçekleşebilir. Şahısların evraklarında kusur olması durumunda konsolosluk yetki sahipler, ret yanıtı verebilirler. Aynı vakitte birtakım vize müracaatlarında şahısların Rusya yetki sahibi mercilerinden çağrı yazısı alması gerekmektedir. Bu çağrı yazısı bulunmadığı hallerde da şahıslare ret yanıtı verilir. Bunlar kesinlik ile ret yanıtı verilen evrakların eksik bulunduğu durumlardır. Rusya Federasyonu vize prosedürlerinde büyük hassaslık ile çalışmakta ve bütün evrakları hassaslık ile incelemektedir.   İTİRAZ HAKKI   İtiraz hakkı bulunmaktadır. Şahıslar vize reddi aldığı hallerde vize reddi durumunun nedenini kabul etmiyorlar ise bu halde bunu kanıtlayan evraklar ile vize reddine itirazda bulunabilirler.   İTİRAZ ŞEKLİ   İtiraz biçimi ise şahısların dilekçe aratarak yapabileceği bir yöntemdir. Rusya Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçede itiraz etme nedeni ve vize reddinin verilmesine olan itirazın nedeni de yer almalıdır.         ÜCRET İADESİ VAR MI?   Diğer ülkelerin konsolosluklarında bulunduğu gibi Rusya Konsolosluğu da şahıslara vize ücretlerini iade etmemektedir. Ücret iadesi yapılamadığını ve vize reddi hallerinde tekrardan yapılacak vize müracaatlarında tekrardan ücret ödenmesi gerekliliğini bütün şahıslar bilmelidir.   RUSYA VİZE ÜCRETLERİ   Rusya vize ücretleri alınacak vize çeşidine göre ve vizenin alınacağı tarihe bağlı olarak değişmektedir. Rusya vize ücreti başvurduğunuz vizenin çeşidine, vizenin ne kadar giriş adedi bulunduğuna, vizenin sağladığı kalış vaktine, varsa başvurduğunuz vize amacıyla belirlediğiniz prosedürü vaktine ve başvuran bireyin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir. Rusya vize ücretleri şahıslar evraklarını konsolosluğa teslim etmeden evvelce ödenmelidir. Bir kez vize harcı ödeyerek aniden çok vize prosedürü yapılamaz. Her prosedür amacıyla ayrı ücret alınmaktadır. Şahısların kısa vakitli vizelerinde vize merkezleri rehberliğinde müracaat yapması durumunda vize merkezlerinin rehberlik ücretini de ödemesi gerekmektedir.   RUSYA KONSOLOSLUKLAR  

 • Ankara Büyükelçiliği

 

 • İstanbul Başkonsolosluğu

 

 • Antalya Başkonsolosluğu

 

 • Trabzon Başkonsolosluğu

 

 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Rusya Gerekli Evraklar Vizesi S.S.S

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya birçok sebepten ülkesine turist almaktadır. Rusya’ya hangi sebeple gelecekseniz bunu bilmelisiniz. Her pozisyonun evrağı farklıdır. Bu aşamada sıkıntı olmadıysa geriye, kimlik fotokopiniz ve fotoğraf başta olmak üzere, ikamet belgesi de Türk yolculardan istenmektedir.

RUSYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ NEDİR?

Rusya turistik vize müracaatı Rusya’ya turistik bir nedenle gitmek istenen bireylerin yapması lüzumlu olan bir vize müracaat türüdür. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vize alabilmek zorundadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Rusya turistik vizesi alabilmek isteyen şahıslar lüzumlu evraklarını teslim ettiği takdirde en çok 30 güne kadar vize alma hakkı tanımaktadır. Şahıslar Rusya Konsolosluğu’na turistik vizesi amacıyla talepte bulundukları taktirde en çok 30 gün amacıyla vize alabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Rusya Konsolosluğu bütün vize prosedürleri amacıyla şahıslara lüzumlu hizmeti vermektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?  

 • Rusya Turistik Vize amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Rusya Vize Başvuru Anketi

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli)

 

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 

 • 2 adet biometrik fotoğraf

 

 • Yabancı uyruklu vatandaşlar amacıylaC. ikamet izninin aslı

  BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?  

Biyometrik veri ibrazı şahıslardan istendiği takdirde şahısların bu ibrazı vermeleri mecburidir. Rusya Konsolosluğu biyometrik bilgileri kendi sisteminde kayıtlı tutmaktadır. Gerekli halleri da konsolosluk yetki sahipleri kendisi belirlemektedir.  

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?  

Seyahat edilecek olan tarihten en az 2 hafta evvelce şahısların müracaatlarını yapmaları istenmektedir. Seyahatte tekleme olmaması adına şahıslar vize müracaatlarını erkenden yapmalıdır. Vize reddi hallerinde şahıslar tekrardan müracaat gerçekleştirme amacıyla lüzumlu vakit bulabileceklerdir.  

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?  

Rusya turistik vize işlemlerinde müracaatların sonuçlanma zamanı 4 ila 7 iş günüdür fakat Rus Konsolosluğunun tatil bulunduğu, kapalı bulunduğu günler bu süreye dâhil edilmez. Hem de Rusya vizesi işlemlerinde tek yetki sahibi makam Rus Konsolosluğu olmasından vizenin çıkış zamanını geciktirebilecek ek evrak isteği gibi hallerde vize çıkış zamanı de uzayabilmektedir. Vize Merkezi dosyanızı Rusya Federasyonunun tespit ettiği vize usullerine göre müracaat yapmanızda size destek olmaktadır.  

Rusya Konsoloslukları sayfamızı ziyaret ediniz.

Hakkımızda

hakkımızda

Hakkımızda

İncelemekte olduğunuz Visa Center Russia internet sitesi; Rusya Konsolosluğu’nun, Rusya Büyükelçiliğinin, Rusya Konsolosluğu temsilciliklerinin resmi web sitesi olarak hizmet vermemektedir. Rusya Konsolosluğuna ait olan resmi site, sayfanın altında belirtilmiştir. Visa Center Russia Rusya’ya gidecek olan kişilerin seyahat ile alakalı prosedürler konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmayı hedeflemektedir.

 

Site, başta ülkemizde yer alan Rusya konsolosluklarının iletişim bilgileri başta olmak üzere ne tarzda bir vize başvurusu yapılıyorsa buna göre gerçekleştirilecek olan vize başvurusu ile alakalı yapılması gerekenlerin neler olduğu ile alakalı ayrıntılı bilgiler vermektedir.

 

Rusya’ya yapılacak olan seyahat öncesinde sitemiz içerisinde verilecek linkler ile Rusya uçak bileti, Rusya vize işlemleri ve Rusya otel rezervasyonu ile alakalı danışmanlık hizmetlerini almak mümkündür. Rusya’ya gidildiği zaman ziyaret edilebilecek şehirler, ziyaret sırasında gereksinim duyulabilecek olan her türlü pratik bilgiye ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

 

Sitemiz, Türkiye üzerinden Rusya’ya gidecek olan kişilerin seyahatleri öncesinde ve esnasında karşılaşabilecekleri tüm prosedürler ile alakalı bilgileri ayrıntıları ile vermektedir. Var olan bilgiler ile beraber seyahat tarihinden 1 ay öncesinde en uygun otel ve uçak fiyatlarına ulaşmak da mümkün hale gelecektir. Aynı zamanda vize işlemleri gerçekleştirilmediyse, danışmanlık hizmetlerimiz ile beraber mümkün olan en kısa süre içerisinde vize alınması adına gerekli adımları atabilirsiniz.

 

Visa Center ailesinden biri olarak sitemizi reklam ve bilgi verme amacı ile hazırlamaktayız. Fakat reklam almakta olduğumuz acentelerin verdikleri bilgiler ile alakalı herhangi bir sorumluluk almamaktayız. Var olan bilgilerin doğrulukları, resmi sitelerden ve kaynaklardan edinilmiş olan bilgiler internet ortamında var olan kullanıcı deneyimleri ile teyit edilmiştir.

 

Visa Center, site içerisinde sunulmakta olan bilgilerin yeniliklerini takip etmekte ve çalışmalarını yürütürken de hatalı, eksik ve yanlış bilgileri değiştirme önceliğini her daim ön planda tutmaktadır. Dolayısıyla site ziyaretçileri, karşılaşacakları eksik ya da hatalı bilgileri iletişlm adresimize yönlendirdikleri ya da iletişim formumuzu doldurdukları takdirde 48 içerisinde yetkililer araştırmalar yapacak ve gerekli düzenlemeler gerçekleştirilecektir.

Rusya Vizesi Başvuru Formu

Rusya vize başvuru formu nasıl doldurulur

Rusya Vizesi Başvuru Formu

 Başvuru işlemlerinin yapılacağı tüm Rusya vize türleri adına birbirinden farklı şekilde hazırlanılan başvuru formları bulunmaktadır ve kişiler başvuracakları vizeye göre hazırlanmış formu eksiksiz olarak doldurmalıdır. Çünkü bu formda yer alacak olan bilgiler Rusya Konsolosluğu tarafından oldukça dikkatli bir şekilde incelenecektir. Formda net olarak belirtilmeyen ya da hatalı olduğu düşünülen bilgilerden ötürü alınacak vize için süre uzayabilir ya da ret cevabı alınabilir. Bunların olmaması adına başvuru formunda yer alan bilgiler dikkatlice okunarak doğru cevaplar verilmelidir.

Rusya Vizesi Başvuru Formu S.S.S

Rusya Vize Başvuru Formu Nedir?

Rusya vize başvuru formu Rusya vizesi almak isteyen kişilerin kişisel bilgilerini verdiği bir başvuru formudur.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur Ad. Soyad. Seyahat amacı Gidiş tarihi. Dönüş tarihi. Rusya'da gitmek istenilen şehir. İkamet adresi. Cep telefonu numarası gibi bilgiler verilir.

Rusya Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Rusya vizesi elektronik vize başvuru formu, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusu esnasında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Bölümü internet sayfasından çevrimiçi olarak doldurulabilir. Rusya çevrimiçi vize başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısını almanız gerekmektedir.

Rusya vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi kaç günde çıkar

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Kişiler eğer ki vize için evraklarını ilgili birimlere eksiksiz şekilde teslim ederse ve başvuru yapılırken herhangi bir sorun ile karşılaşılmazsa; 4 ila 10 gün içerisinde vize çıkacaktır. Ancak kimi Rusya vize çeşitlerinin kalış süresi uzun olduğundan dolayı da vizenin çıkış süresi biraz daha uzun olabilecektir. Bununla beraber Rusya Konsolosluğuna vize başvurularında yoğunluk olması ya da yetkili kişilerin ek evrak istemesi gibi durumlarda da vizenin çıkış süresinde uzamalar kendini gösterebilecektir. Bundan dolayı da Rusya’ya seyahat edilmeden önce seyahat edilecek tarihten en az 2 hafta öncesinde başvuruların yapılması önemlidir.

 

Vize alım işlemleri esnasında mülakat talebi Konsolosluğun inisiyatifinde olan bir durumdur. Konsolosluk, başvuru sahibinin mülakata çağrılması veya kişi ile alakalı detaylı bilgi edinme hakkını saklı tutmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan fakat Türkiye sınırları içerisinde uzun süreli oturum izni bulunan yabancı uyruklu kişilere ait vize talepleri çok daha uzun sürelerde sonuçlanabilmektedir.

 

Acil bir şekilde Rusya’ya seyahat etmesi gereken durumlara sahip olan kişiler için Rusya Konsolosluğu ekspres vize uygulamasını devreye sokmaktadır. Ekspres vize uygulamasında Rusya vizesinin çıkış süresi 3 gün ile sınırlıdır. Bu vizeye başvuruda bulunacak olan kişilerin talep ettikleri vize için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak vermeleri gerekmektedir. Aksi durumda ekspres vize alımında farklı sorunlar çıkacak ve vize alım süresi uzayacaktır.

 

Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)

 

Rusya vizesinin alınması ve buraya yasal bir şekilde giriş yapılmasından sonra yedi iş günü içinde Rusya’da bulunan resmi makamlarda kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kayıt yaptırmak zorunda olan kişiler ülkede 7 günden uzun süre kalacak olan yabancılardır. Bu süreden az kalacak yabancıların kayıt yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya’da gidilecek olan bölgeye ve vize türüne bağlı olarak çok daha kısa olabilecektir. Yapılacak olan kayıt, göç bürosunda Rusya’ya gelişle alakalı bilgileri kapsamaktadır. Rusya’ya geliş esnasında kişiyi kabul eden tarafın kişinin kaydının alınması ve kayıt çıkartma işlemini yaptırması zorunludur. Kişiyi kayır yaptırmakla sorumlu olan taraf, Rusya’da kişinin otelde kalması durumunda bu otel, Rusya’da yanında ikamet edilecek olan yakındır. Kabul edecek olan taraf kayıt yaptırması adına kişinin pasaportunu ve buraya giriş adına doldurulan göç kartını ibraz etmelidir. Ayrıca kişinin kesinlikle bu belgelere el koymasına da kesinlikle izin vermemelidir.

 

Uzak Doğu Rusya Vize Muafiyeti

 

Rusya Federasyonu, uzak doğu bölgesi ile alakalı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kısa süreli olmak şartı ile vize muafiyeti uygulamaktadır. Türk vatandaşlarının Rusya uzak doğu bölgelerine yapacakları seyahat öncesinde elektronik ortamda bilgilerini eksiksiz olarak belirtmesi koşulu ile bu bölgelere vizesiz şekilde giriş yapabilir. Ancak bu bölgeden diğerine geçiş esnasında Rusya vizesi alınması gerekmektedir. Rusya’nın bu bölgesine seyahat esnasında ulaşım imkanları sınırlı olduğu için bu bölgeye seyahat öncesinde doğrudan gidiş dönüş olup olmadığı konusuna dikkat edilmelidir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar? S.S.S

Rus Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?

Rusya turistik vize başvurularınız randevu tarihinden itibaren genellikle 4 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Rusya turistik vize başvurusu yapan yabancı pasaport sahibi kişilerin vize başvurularında vize çıkış süresi pasaportun ülkesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Rusya Vizesi Almak Kolay mı?

Rusya vizesi almak kolaydır. Diğer ülkeler gibi gelir evraklarınızı, mal varlıklarınızı sunmanız gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ya da Türkiye'de oturuma sahip olmanız vize almanız için yeterli olacaktır.

Rusya kapıda vize veriyor mu?

Rusya'ya gidecek olan Türk vatandaşlarından bordo pasaportuna sahip olan kişilerin vize almaları şarttır. Gri veya yeşil pasaportu olan kişiler ise Rusya'ya vizesiz gidebilirler ancak 30 gün süreyle kalabilmektedirler. Diplomatik siyah pasaport sahipleri de vizesiz 90 gün süreyle Rusya'da kalabilirler.

Rusya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi nasıl alınır

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’ya gitmek için vize başvurusu yapacak olan kişilerin karşılarına iki farklı başvuru yöntemi çıkmaktadır. Bunlardan ilkinde Rusya konsolosluğunun temsilcisi olan vize merkezlerine kişiler bizzat gider ve başvuruda bulunur. İkincisinde ise kişi Rusya için vize danışman kurumları ile görüşerek onlar aracılığı ile başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Rusya vize işlemleri için başvurular akredite firmalar üzerinden kabul edilirken bu aşamada önemli olan şeylerden biri, vizenin sonucunu kurumlar değil Rusya’nın diplomatik temsilciliklerinin vermesidir.

 

Alınacak olan vize için talep edilen vize ile alakalı gerekli evrakların başvuru yapılırken eksiksiz olarak teslim edilmesi son derece önemlidir. Evraklarda eksik olması durumunda başvuru işlemlerinin uzamasının yanı sıra kimi durumlarda başvurular olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bununla beraber Rusya konsolosluğu eğer gerekli görürse kişilerden ek olarak çeşitli evraklar talep edebilmektedir. Rusya Konsolosluğu, vize için yapılan başvuru sonrasında verilecek olan vize türünün özelliğine de karar verir.

 

Vizenin alınması adına yalnızca gerekli olan evrakların hazırlanması yeterli değildir. Bununla birlikte vize ücreti de ödenmelidir. Vize ücreti, başvurulacak olan vizenin türüne bağlı olarak değişim gösterir. Gerekli ücret ödenmediği takdirde ise vize alımı gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuruları için öncelikle online başvuru formu doldurulmalı, ardından talep edilen evraklar hazırlanmalıdır. Daha sonra Rusya diplomatik temsilciliklerinden randevu alınarak ve randevu günü gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti 2023 senesinde tek girişli olduğunda 280 TL, iki girişli olduğunda ise 448 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca çoklu giriş vize ücreti de 840 TL'dir ve dosya başına da 35 dolar vermek gerekir.

2023 Rusya vize istiyor mu?

Rusya Vize İstiyor Mu? Rusya'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretleri için vizeden muaftır.

Rusya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

Rusya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Rusya sık sorulan sorular

Rusya Vizesi Sık Sorulan Sorular

 

İkamet yeri İzmir olanlar Rusya vizesi almak adına nereye başvurmalıdır?

 

İzmir’de ikamet eden kişiler, Rusya vizesi almak adına Ankara konsolosluk dairesindeki Rusya Büyükelçiliğine başvurmalıdır. Konsolosluğa şahsen başvurmak gibi bir zorunluluk yoktur. İsteyenler vize merkezleri üzerinden başvurularını yapabilirler.

 

Rusya vizesinin alınması için hangi evraklar gerekir?

 

Vize başvurusu adına hazırlanacak evraklar, vize türüne göre değişim göstermektedir. Bundan dolayı da hangi vizeye başvurulacaksa ona göre incelemeler yapılmalıdır.

 

Rusya turist vizesi için voucher gerekli bir evrak mıdır?

 

Voucher isimli belge, Rusya’ya turistik olarak gelecek kişinin rahatlıkla seyahat edebilmesinin kabulüne yönelik referans niteliği taşıyan bir evraktır. Dolayısıyla bu evrak Rusya’ya başvuru esnasında gereklidir.

 

Rusya vizesinin ücreti ne kadardır?

 

Verilecek vizenin türü, vize ile elde edilecek giriş sayısı, ülkede kalış süresi, normal ya da ekspres başvuruya bağlı olarak ücrette de değişim meydana gelmektedir. Ortaya koyulan bu ücretler sabit değildir, belirli zamanlarda değişim göstermektedir. Dolayısıyla insanlar seyahat planlarına ve durumlarına göre vize başvurusu adına ücret incelemesi yapabilirler.

 

Rusya vizesi nasıl alınır?

 

Rusya vizesinin alınması adına Türkiye’de resmi temsilciliklere gerekli başvurular yapılmalıdır. Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Antalya Rusya Başkonsolosluğu, Trabzon Başkonsolosluğu üzerinden başvuru yapabilecek olan kişilerin bu aşamada ikamet ettikleri yer adına görev yapan resmi kurumlar üzerinden gerekli başvuruları yapmalıdır.

 

Rusya vize işlemleri kaç gün içinde sonuçlanır?

 

4 ila 10 gün içinde sonuçlanabilen Rusya vizesi, kimi durumlarda çok daha uzun sürelerde çıkabilmektedir. Bu aşamada önemli olan belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Rusya için vize şartı var mıdır?

 

Ülke, hususi, umuma mahsus ve hizmet pasaport sahibi olan vatandaşlar adına vize uygulaması bulunmaktadır. Sadece diplomatik pasaport sahibi olan Türk vatandaşlar eğer ki ülkede 90 günden az kalmayacaksa vizeye başvurmaları gerekmemektedir.

 

Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin Rusya vizesi almaları gerekir mi?

 

Hususi pasaport sahibi kişiler, Rusya Federasyonu’na gitmeleri için vize almaları gerekmektedir.

 

Rusya vizesi adına pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

 

Alınacak Rusya vizesi adına pasaportun geçerlilik süresi, Rusya seyahati sonrasında en az 6 ay olmalıdır. Dolayısıyla vize başvurusundan önce geçerlilik süresi kontrol edilmelidir.