Rusya İnsani Vize Şartları

 rusya insani vize nedir

Rusya İnsani Vize Nedir? Nasıl Alınır?

 İnsanların Rusya insani vize başvuru çalışmaları için başvuru formunda istenilecek bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde paylaşılması son derece önemlidir. Çünkü konsolosluk yetkilileri onlara formda sunulacak bilgilerin doğru olması ile alakalı hassastırlar. Başvuru formunda bilgilerin yanlış ya da hatalı olması durumunda başvuru süresi uzayacak ya da başvuru reddedilecektir.

 

Genel olarak Rusya Federasyonu, alınacak Rus vizeleri adına davetiye alınmasının zorunlu tutmaktadır. Ancak vize başvuru işlemleri esnasında her davetiye kabul edilmemektedir, davetiye ancak Rusya’da bulunan makamlar tarafından hazırlanıp onaylanmalıdır. Davetiye içeriği başvurulan vizenin türüne bağlı şekilde değişim göstermektedir. Rusya’da bulunan makamlar, davetiyelerin içeriklerine ciddi anlamda önem vermektedir.

 

Vize adına gerekli olan davetiyenin şahsen alınması durumunda süre bir buçuk aya kadar sürebilmektedir. İnsanlar isterlerse davetiye temini adına Rusya Federasyonu Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ile iletişime geçilebilir. Böylece davetiye çok daha kısa sürede alınmış olur.

 

Rusya vizesi almak için gerekli olan evraklar, alınacak vize çeşidine göre değişebilmektedir. Özel bir durum mevzu bahis ise Rusya Konsolosluğu kişilerden ek evrak talep edebilmektedir. Bu durum da vize sürecini uzatacaktır.

 

Rusya insani vize türü; yabancı uyruklu vatandaşlar ve Türk vatandaşları için kültürel gelişim, akademik gelişim, spor müsabakalarında görevlendirilme, insani yardım ve dinsel etkinlikler için verilen bir vizedir. Bu vize türü başvuruya bağlı olarak tek ya da çok girişli olacak şekilde 90 gün sürte ile veya çok girişli çıkışlı olmak şartı ile 1 seneliğine verilebilmektedir. Çok giriş çıkışlı insani vize aracılığı ile Rusya’da 180 gün içinde en fazla 90 gün kalınabilir.

Rusya İnsani Vize İçin Gerekli Evraklar

 

Rusya insani vizesi için yapılacak olan başvuruda kişilerin aşağıda yer alan evrakları eksiksiz temin etmesi önemlidir.

 

  • Vize başvuru formu
  • İkametgah belgesi
  • 2 tane arka fonu beyaz, 3.5×4.5 cm ölçülerinde fotoğraf
  • 2 adet boş sayfası olan ve geçerliliği 6 aydan kısa olmayan pasaport
  • Rusya federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzası bulunan davetiye
  • Davetli olarak gidilecek, vizeye başvuran kişiyi davet eden kurumun orijinal başvurusu
  • Türk vatandaşları adına zorunlu olmasa da bulundurulması tavsiye edilen sağlık raporu

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin ise TC tarafından verilen ikamet belgesini sunmaları gerekmektedir. Rusya insani vizesi adına belirlenen ücret ise değişiklik gösterebilmektedir. Bu vize ücreti, vize başvurusunun işleme konulabilmesi ve değerlendirilebilmesi adına talep edilmektedir. vizenin çıkış süresi 7 ila 10 iş günü arasında olup, randevu yoğunluğu ya da ek belge isteme gibi durumlara bağlı olarak sürede değişimler olabilmektedir.

İnsani Vize 

Rusya Federasyonu bünyesinde bordo yani umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaport sahibi olan Türk vatandaşları için vize uygulaması sunulmaktadır. Bundan dolayı da Rusya’ya seyahat yapacak olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize almaları zorunludur. Vize uygulamasından ise yalnızca diplomatik pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, 90 günü aşmaması şartı ile Rusya seyahatlerinde vizeden muaf olmaktadır. Yapılacak vize başvuruları vize merkezleri tarafından kabul edilirken vizelerin onay yetkisi ise Rusya Konsolosluğu’dur.

 

İnsanlar Rusya Federasyonu insani vizesi için yalnızca şahsi değil aynı zamanda bireysel olarak başvuru yapma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Rusya insani vizesinin süresi, ülkeye giriş sayısı gibi konularda tek yetkili makam eda Rusya Konsolosluğu’dur.

Rusya İnsani Vize Şartları S.S.S

Rusya İnsani Vize Nedir?

İnsani vizeler Türk vatandaşları, yabancı ülke vatandaşları ve vatandaşlığı olmayan kimselere akademik gelişim ve yenilenme, kültürel ve sosyo-politik baglar, spor aktivitelerinde rol alma, dini aktiviteler ve insani yardım amaçları ile verilmektedir.

İnsani Vize Nasıl Alınır?

İnsani ikamet izni başvurularında eski pasaport da kabul edilebilmektedir. Bununla beraber uygulamada, insani ikamet izni başvuru formu denilen bir form söz konusudur. Bu formu İl Göç İdaresinden de doldurulabileceği gibi, bu kurumun web sitesinde yer alan ön başvuru formu da doldurulabilir.

İnsani İkamet İzni Ne kadar Sürede Çıkar?

İkamet izni başvuruları, başvurunun işleme alınmasından itibaren en geç doksan gün içinde sonuçlandırılır. Doksan günlük süre, bilgi ve belgelerin tam olarak yetkili makama teslim edildiği tarihten başlar. Sürenin uzaması halinde yabancıya bilgi verilir.

Rusya Oturma İzni sayfamızı ziyaret ediniz.