RUSYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

Rusya Federasyonu, Hususisi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize işlemi uygulamamaktadır. Bu pasaport çeşitleri dışında kalan T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Rusya’ya olan seyahatin zamanı ve hedefi fark etmeksizin seyahatlerinden evvelce vize almaları zorunludur.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Şahıslara geçici seans izni 3 sene vakit ile verilmekte olup bu vakit üç sene bitmeden evvelce yenilenmelidir. Bu vakit bittiği halde şahısların ülkeden çıkışlarını yapmaları mecburidir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Rusya Konsolosluğu şahısların seans ve çalışma izinlerini almaları amacıyla yetki sahibi mercidir.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

  • Sabıka Kaydının tercümesi (Rusya’daki bir noterden onaylı)

 

  • Pasaportun tercümesi (Rusya’daki bir noterden onaylı)

 

  • 4 Adet Fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ebatlarında, fon beyaz)

 

  • Başvuru formu

 

  • Rusya geçici seans izni müracaat belgesi

 

  • Kimlik

 

  • Sınır polisi ya da Rusya federal göç bürosu doğrulusunda damgalanmış Göçmen Kartı

 

  • Geçici seans izin isteği amacıyla ödenen ücretin faturası

 

  • Başvuru sahibinin bulaşıcı hastalık (HIV, tüberküloz vb.) taşımadığını gösteren belgelerin müracaat tarihinden 30 gün evvelce Rusya’daki yetki sahibi tıbbi kurumlardan alınmış olması şartı vardır.

 

  • Rusya’ya giriş oluşturulan tarihten itibaren 1 sene amacıylade, müracaat sahibin federal vergi dairesi kurumuna kaydını yaptığını gösteren belge.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Seyahat edilecek tarihten üç ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Şahıslar bu vakti uzatabilirler. Çünkü seyahatte tekleme olmaması adına şahısların bu vakti uzun tutmasında yarar vardır.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Randevu alabilmek üzere şahıslar vize merkezleri ile iletişime geçebilirler.

Oturum İzni ve Vatandaşlık S.S.S

Rusya’da Oturum İzni Ne Kadar?

Rusya‘da alınan geçici oturum izni 3 yıl süreyle verilmekte olup 3 yılda bir yenilenmelidir.

Rusya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya oturum izni için istenilen belgelerin Rusya‘da bulunan noterden onaylanması gerekmektedir. Türkiye’den alınmış olan sabıka kaydıyla Rusya‘da bulunan göçmenlik ofisine başvuru yapılması gerekmektedir. Rusya’da ikamet edilecek yerin göçmenlik ofisine başvuruda bulunması gerekecektir.

Rusya Kaç Yılda Vatandaşlık Veriyor?

Kalıcı oturma izninin onaylanması halinde kalıcı oturma izni ile 5 yıl Rusya‘da yaşadıktan sonra Rus vatandaşlığına başvuru hakkı kazanılmaktadır; dolayısıyla başvuru süreci en başından itibaren alınırsa, Rusya eş vizesi ile Rusya‘ya gelen bir birey ancak 6 yıl sonra Rusya vatandaşlığına başvurabilmektedir.