Rusya Çalışma Vizesi

Rusya çalışma vizesi nasıl alınır

Rusya Çalışma Vizesi

 

Rusya Federasyonu bünyesinde faaliyet göstermekte olan şirketler, her sene belirlenmiş olan sayıdaki Türk vatandaşını istihdam etmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’da çalışmak istedikleri zaman uzun süreli sorunsuzca çalışabilmeleri adına çalışma izni başvurusu yapması, bu işlemi ise Rusya’da çalışacakları firma ile beraber yürütmeleri, çalışma iznine bağlı şekilde de Rusya oturum izni almaları gerekmektedir. Böyle olunca da Rusya çalışma ve oturum izni birbiri ile yakından ilişkili konular olarak görülebilir.

 

Alınacak çalışma izni ile alakalı prosedürler; özellikle de bireysel çalışma izni taleplerini de kapsamaktadır. Çalışma vizesi başvuruları Rusya Ankara Büyükelçiliği ve Rusya İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden yapılabilmektedir. İşlem süresi ise konsolosluğun kapalı olduğu günlere bağlı olarak değişim göstermektedir.

 

Rusya çalışma vizesi, çok girişli şekilde alınması gereken bir vize türüdür ve vizenin kapsayacağı süre 90 gün ila 3 yıl arasında değişim göstermektedir. Çalışma vizesi başvurusu yapılırken önemli olan noktalardan bir tanesi, HIV testinin yaptırılması ve işe giriş için gerekli olan sözleşmenin hazır olmasıdır. HIV testinin ayrıca Rusya’ya gidildiği zaman buradaki yetkili tıbbi kurumlarda da yaptırılmış olunması talep edilebilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya çalışma izni başvurusundan sonra iznin alınması için tüm evraklar tamamlanmışsa 3 günlük süre geçecektir.

 

  • Noter tasdikli Rusça çeviriye sahip pasaport fotokopisi
  • Apostil ile tasdik edilmiş olan diploma fotokopisi (Rusya’dan noterden onaylı)
  • 3×4 cm ebatlarında fotoğraf
  • Sağlık sigortası zorunlu olmasa da tavsiye edilmektedir
  • Davetiye (Davetiye başvurusu çalışma izni başvurusundan hemen sonra yapılabilir ve vizenin çıkış süresi 7 ila 10 gündür. Lakin bu davetiye 3 aylık dönemi kapsar ve tek giriş hakkı tanır. Eğer ki hali hazırda çalışma vizesi aracılığı ile ülkede kalınmaktaysa şirketin davetiyesine ihtiyaç duyulmayacaktır)

Rusya Çalışma Vizesi S.S.S

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’da çalışmak adına yapılan vize başvuruları, Rusya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik misyonları tarafından kabul edilirken kişiler şahsen ya danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile başvurularını yapabilirler. Çalışma başvurusu yapacak olan kişi bulaşıcı hastalık riskine karşı gerekli testleri yaptırmalı ve Rusya’da çalışacağı firma ile yapmış olduğu iş sözleşmesini de evrakların içerisine eklemelidir.

Kişinin Rusya’da çalışacağı firma, Rusya’daki İşçi bulma kurumuna onun adına istihdamına yönelik başvuruda bulunacaktır. İşçi bulma kurumuna yapılacak olan başvuru, çalışma izninden 30 gün öncesinde gerçekleştirilmelidir. Yabancı iş günü alımına kadar 15 günde bir işçi bulma kurumuna alakalı iş pozisyonları konusunda bildirim yapılmalıdır.

İşçi bulma kurumuna yapılacak yabancı işçi bulma izni başvurusundan sonra 30 takvim günü geçmesi gerekmektedir. Dolayısıyla tüm süreçlerin toplamı 60 günü bulacaktır.

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Uzatılır?

Çalışma izni başvurusundan sonra çıkacak çalışma kartı ile beraber 3 aylık süre ile tek girişli vize alınmış olacaktır. Bu vizenin tekrardan uzatılması için Rusya sınırlarına giriş yapılması gerekmektedir.

Rusya Federasyonu’na çalışma vizesi ile giriş yapılıp gerekli kurumlara kayıtların yapılması sonrasında uzun süreli bir çalışma izni için yapılacak olan başvuru 14 gün içerisinde tamamlanmış olacaktır. Plastik kart olarak da isimlendirilen çalışma kartının süresi de var olan zaman zarfında uzatılmış olacaktır. Gerek davetiyenin çıkartılması gerekse çalışma vizesinin uzatılması göçmenlik kaydının yapılması ile son derece yakından ilişkili olacaktır. Dolayısıyla bu bağlamda kişinin Rusya Federasyonu Göç Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne de ayrıca kayıt yaptırması gerekmektedir.

Rusya çalışma vizesi ve çalışma izni işlemlerinin sonuçlanmasından sonra ise 10 iş günü içinde Rusya’daki vergi dairesi yazılı şekilde bildirim yapılmalı ve ilgili kişinin istihdam edilmeye başlandığı bilgisi iletilmiş olur. Ayrıca istihdam edilen kişi ile alakalı bilgiler de 30 gün içerisinde İşçi Denetim Kurumu’na yazılı bir şekilde bildirilmelidir.

Çalışma kartının alınmasından sonra da belirli dönemler arasında benzer tarzdaki bildirimlerin ilgili kurumlara yapılması da önemlidir.

Rusya Çalışma Vize Ücreti Nedir?

Rusya Çalışma Vize Ücreti

 Alınmak istenilen çalışma vizesinin ücreti, talep edilecek istihdam süresine bağlı olarak değişim gösterecektir. Bu aşamada hem Rusya Federasyonu’nda istihdam edecek olan firmanın hem de Türkiye üzerinden çalışma vizesi başvurusunda bulunan kişinin yükümlülükleri bulunmaktadır. Türkiye’den yapılacak olan başvurular Rusya Konsolosluğu’na yapılacak ve çalışma izni talebi çalışma vizesi niteliğinde olduğu için vize harç ücretlerinin yatırılması gerekmektedir. Rusya’da yer alan firmalara yapılacak başvurular ile uzatma işlemi yapılabildiği için de buna dair olan ücretlendirme işlemleri yabancı işçi çalıştırma kurumu, işçi bulma kurumu ve Rusya’da bulunan göçmen dairesi gibi kurumların inisiyatifinde olacaktır.

Rusya Oturma İzni sayfamızı ziyaret ediniz.