Rusya Evlilik ve Aile Birleşimi

Rusya evlilik aile birleşimi nedir

Rusya Evlilik ve Aile Birleşimi

 Rusya sınırları içinde aile ya da evlilik birleşimi amacı ile uzun süreler boyunca yaşamak isteyen Türk vatandaşları, yetkili Rus makamlarından oturum izni almaları gerekmektedir.

Bir Rus vatandaşı ile evli olan ya da Rus vatandaşı olan anne veya babadan olan Türk vatandaşları, Rusya aile birleşimi yolu ile oturum izni alabilirler.

Fakat Rusya’da aile birleşiminin gerçekleştirilebilmesi adına yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda Rusya’da da yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Rusya Evlilik ve Aile Birleşimi

Rusya Evlilik ve Aile Birleşimi

Ayrıca Rusya Federasyonu, hükümetleri tarafından belirlenmiş olan kontenjan içerisinde oturum izni vermektedir. Rusya’da aile birleşimi almak adına kişilere öncelikli olarak geçici oturum izni verilmektedir.

Kalıcı oturum izni ise belirli bir süre Rusya’da yaşanması durumunda Rus makamlarınca kişilere verilecektir.

Rusya’da Aile Birleşimi Yoluyla Oturum İzni Başvurusu

 

Rusya’dan aile ya da evlilik yolu ile verilen oturum izninin alınması için Türkiye’de gerekli olan işlemlerin yapılmasından sonra Rusya’ya giriş yapılır ve burada aile birleşimi oturum izni alınması adına göç bürosu tarafından belirlenmiş olan evraklar eksiksiz şekilde hazırlanılarak başvuruda bulunulması gerekir.

 

Rusya Federasyonu’nda yer alan göç bürosu, aile birleşimi adına verilecek olan oturum izni başvurusunu olumlu olarak sonuçladıkları takdirde, kişiye öncelikli olarak geçici bir oturum izni verilecektir. Aile birleşimi adına verilen Rusya oturum izninin süresi ise 3 yıldır.

Rusya’da Aile Birleşimi Yoluyla Oturum İzni Başvurusu
Rusya’da Aile Birleşimi Yoluyla Oturum İzni Başvurusu

Dolayısıyla insanların Rusya’da kaçak konuma geçmemeleri adına 3 yılda bir bu izinlerini yenilemeleri gerekmektedir. Geçici oturum izni, kişinin pasaportuna damga vurularak verilmektedir. Vatandaşlığı olmayan kişiler içinse oturum izni resmi belge olarak vermektedir.

 

Rusya Federasyonu, aile birleşimi adına yapılacak olan oturum başvurusu adına başvuruda bulunan kişinin vatandaşlığına göre uyguladıkları rejime bağlı şekilde farklı evraklar talep edebilirler.

Rusya Evlilik ve Aile Birleşimi S.S.S

Rusya Evlilik Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya'da evlilik veya aile birleşimi için Türkiye'deyken doğrudan uzun süreli oturum izni almanız mümkün olmayıp Rusya'ya yasal olarak giriş yaptıktan sonra Rusya'nın göç bürosuna uzun süreli oturum izni başvurusu için başvuru yapmanız mümkün olmaktadır.

Rusya'da Evlilik Nasıl Olur?

Rusya'da evlenmek isteyen kişilerin mutlaka Rusya vatandaşı olması gerekmiyor. Rusya'da oturum izni bulunan iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da Rusya'da evlenebilir. Bunun için Rusya içerisinde bulunan Türkiye Konsolosluğu'na başvuruda bulunulması gerekir.

Rus Vatandaşı Nasıl Olunur Evlilik?

Rus vatandaşlarıyla evlenenlere müjdeli haber Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onay verdiği kararnameyle geldi. Uzun süredir gündemd olan tasarıyla beraber Rus vatandaşıyla evli olan yabancı ülke vatandaşları evlilik tarihinden 1 yıl sonra resmi başvuru yapıp Rus vatandaşı olabilecekler.

Rusya Oturum ve Çalışma izni sayfamızı ziyaret ediniz.