Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

 

Türk vatandaşları, Rusya Federasyonu sınırları içerisinde yer alan eğitim kurumlarında eğitim almak adına Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye alınması gerekmektedir. Bu davetiye ise Göçmen Bürosu ve akademik kurumun ortak kararı ile veya Rusya’da yer alan eğitim kurumunun direkt olarak Göçmen Bürosu’na başvuru mektubu çıkarttırılması ile olabilmektedir. Rusya Dışişleri Bakanlığı başvuruyu değerlendirdikten sonra davetiyeyi hazırlayacaktır.

 

Rusya aile vizesi tek ya da çok girişli olarak 90 günü kapsamaktadır. Bu aşamada önemli olan şey öğrenciliğin süresidir. Sürenin uzatılma olanağı bulunsa da bu süre 1 yılı geçmemektedir.

 

10 iş gününde sonuçlanan bu vizenin veriliş amacına göre kullanılması son derece önemlidir. Aksi durumda farklı yaptırımlar ortaya çıkartılabilecektir.

 

Konsolosluk, genel itibari ile istenilen evrakların yanı sıra ek evrak da talep edebilmektedir. Bununla beraber Rus Konsolosluğu kişileri mülakata çağırabilirler. Şahsen ya da vize merkezleri aracılığı ile yapılacak olan uygulamalardan sonra eğer istenirse süre uzatma olanağına da sahip olunmaktadır.

 

Yapılacak süre uztma işleminde Rusya Federasyonu dahilinde yasalara uygun şekilde imzalanmış eğitim anlaşması süresi içerisinde mümkün olmaktadır. Uzatılma işlemi yapılacak olan vizenin tekrardan uzatılabilmesi adına 1 yıldan az süre geçmesi gerekmektedir. Tek ya da çok girişli uzatılacak olan vize için işlemler Rusya Federasyonu Göç Bürosu tarafından yapılabilmektedir.

 

Başvuru ile alakalı değerlendirme ve karar aşamaları ise İstanbul, Antalya ve Trabzon Başkonsolosluğu’nun yanı sıra Büyükelçilik tarafından belirlenmektedir. Kimi zaman gerekli evraklarda değişiklik yapılabildiği için başvuru öncesinde gerekli konuların üzerinde dikkatlice durulmalıdır.

Give a Comment

Acil Vize