Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya öğrenci vizesi nasıl alınır

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

 

Türk vatandaşları, Rusya Federasyonu sınırları içerisinde yer alan eğitim kurumlarında eğitim almak adına Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye alınması gerekmektedir. Bu davetiye ise Göçmen Bürosu ve akademik kurumun ortak kararı ile veya Rusya’da yer alan eğitim kurumunun direkt olarak Göçmen Bürosu’na başvuru mektubu çıkarttırılması ile olabilmektedir. Rusya Dışişleri Bakanlığı başvuruyu değerlendirdikten sonra davetiyeyi hazırlayacaktır.

 

Rusya aile vizesi tek ya da çok girişli olarak 90 günü kapsamaktadır. Bu aşamada önemli olan şey öğrenciliğin süresidir. Sürenin uzatılma olanağı bulunsa da bu süre 1 yılı geçmemektedir.

 

10 iş gününde sonuçlanan bu vizenin veriliş amacına göre kullanılması son derece önemlidir. Aksi durumda farklı yaptırımlar ortaya çıkartılabilecektir.

 

Konsolosluk, genel itibari ile istenilen evrakların yanı sıra ek evrak da talep edebilmektedir. Bununla beraber Rus Konsolosluğu kişileri mülakata çağırabilirler. Şahsen ya da vize merkezleri aracılığı ile yapılacak olan uygulamalardan sonra eğer istenirse süre uzatma olanağına da sahip olunmaktadır.

 

Yapılacak süre uztma işleminde Rusya Federasyonu dahilinde yasalara uygun şekilde imzalanmış eğitim anlaşması süresi içerisinde mümkün olmaktadır. Uzatılma işlemi yapılacak olan vizenin tekrardan uzatılabilmesi adına 1 yıldan az süre geçmesi gerekmektedir. Tek ya da çok girişli uzatılacak olan vize için işlemler Rusya Federasyonu Göç Bürosu tarafından yapılabilmektedir.

 

Başvuru ile alakalı değerlendirme ve karar aşamaları ise İstanbul, Antalya ve Trabzon Başkonsolosluğu’nun yanı sıra Büyükelçilik tarafından belirlenmektedir. Kimi zaman gerekli evraklarda değişiklik yapılabildiği için başvuru öncesinde gerekli konuların üzerinde dikkatlice durulmalıdır.

Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

  • Başvuru formu: Rusya Federasyonu, vize için yapılacak olan başvurularda, formda yer alan bilgilerin doğruluğuna önem vermektedir. Bu bilgilerin doğru olmaması halinde başvuru olumsuz sonuçlanabilecektir.
  • Davetiye: Rusya Göçmen Bürosu tarafından verilecek olan davetiyeler Rusya makamlarınca kabul edilmektedir. Davetiyenin yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından vizenin verilmesi adına sunulan evrak da işleme alınabilecektir. Davetiyenin sonuçlanması ise 45 gün sürebilecektir.
  • Pasaport: Vizenin sorunsuzca basılabilmesi adına pasaportun en az 2 sayfası boş olmalı ve vize bitimini takriben 2 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir. Uzun süreli eğitim vizesi almak adına ise pasaportun en az 1,5 sene geçerli olması önemlidir.
  • Fotoğraf: Rusya öğrenci vizesinin alınması için 3.5×4.5 cm ölçülerinde arka fonu beyaz, güncel ve 1 adet fotoğraf istenmektedir.
  • Hastaneden alınacak HIV raporu
  • Kişinin sağlık sigorta poliçesinin orijinali

 

Bu belgeler, öğrenci vizesi adına istenilen temel belgelerdir. Eğer ki konsolosluk gerekli görürse ek belgeler talep edebilir ya da evraklarda değişimler olabilecektir. Gerekli olan evraklar Rusya’da kalış süresine bağlı olarak değişim göstermektedir.

 

Vize başvurusu yapan kişinin ziyaret amacı, oradaki masraflarını karşılayabileceğini gösterecek maddi kaynak, Türkiye’ye geri döneceğine ait belgeler de yine istenilecek evraklar arasında yer almaktadır.

Rusya Öğrenci Vizesi Ücreti

 Kişilerin Rusya öğrenci vizesi için yapacakları başvurularda onlardan istenilecek vize ücretleri çeşitli değişim göstermektedir. Vize ücretinin yatırılmaması durumunda başvuru kabul edilmeyecektir. Vize ücreti genel itibari ile tüm vize türlerinde değişim göstermektedir. Fakat genel olarak ücret başvurulacak vizenin türüne, giriş ve çıkış sayısına göre değişecektir.

 

Bununla beraber Rusya vizesi için istenilen ücret, vizeye başvuracak olan kişinin vatandaşlığına göre de değişmektedir. Vize ücreti, öğrenci vizesi başvurusu sırasında ibraz edilecek belgelerin ilgili makama iletilmesinden önce ödenecek ve başvurunun herhangi bir sebepten dolayı reddedilmesinde iade edilmeyecektir.

 

Rusya öğrenci vizesi ücreti ile alakalı tam bilgiler, konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezlerinden elde edilebilir. Ücret; iki ülke arasında gelişecek siyasi ve ekonomik duruma bağlı olarak değişim göstermektedir. Dolayısıyla seyahat için başvuruda bulunmadan önce ücretler konusunda bilgi alınması önemlidir.

 

Başvuru sonrasında Rusya öğrenci vizesi 4 ila 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Fakat kişilere verilen bu süre yoğunluk, resmi tatil ve ek belge istenmesine göre değişim gösterebilmektedir. Dolayısıyla insanların vize alımı için seyahatten en az 1 ay öncesinde başvurular yapılmalıdır.

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Rusya Öğrenci Vizesi Ne Kadar?

Rusya Vize Başvuru İşlemi Ücretleri; 3 aylık 1 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 160$ 3 aylık 1 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 250$ 3 aylık 2 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 220$ 3 aylık 2 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti: Ekspres 360$

Rusya'ya Öğrenci Olarak Nasıl Gidilir?

Rusya eğitim vizesi başvurusu için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından verilen resmi davetiyenin alınması veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın öğrenci vizesinin verilmesiyle ilgili olan kararı gerekmektedir. Rus Konsolosluğu istenen gerekli evrakların haricinde ek evrak talep edebilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya öğrenci vizesi gerekli evrakların hazırlanması ile birlikte başvuru merkezlerine iletilerek 4 veya 7 iş günü arasında vize alınabilir. Öğrenci vize başvurularında voucher belgesi alınmalıdır. Ticari işlemlerde ise davetiye var ise işlem süresi yaklaşık 4 veya 7 gün içerisinde tamamlanır.

Rusya Ticari Vize sayfamızı ziyaret ediniz.