Rusya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya Oturum İzni Nasıl Alınır?

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’da oturum ve çalışma izni almak istedikleri zaman bunun için vize prosedürlerine dikkat etmelidir. Rusya genel olarak her sene belirli dönemlerde oturum izni ve bununla bağlantılı çalışma izni vermektedir. Oturum ve çalışma vizesi başvuruları adına Rusya Federasyonu her sene eyalet başına 1500 ila 3000 kişi için çalışma ve oturum izni çıkartmaktadır.

 

Rusya için oturum ve çalışma izni almak isteyenler için başvurular genel olarak Ocak ayında başlayarak Şubat ayında sonlandırılır. Rusya’ya geçici vize ile gelmiş olanların öncelikli olarak oturum ve çalışma izni almak adına ilk olarak savcılıktan temiz sabıka kaydı almaları gerekmektedir. E devlet üzerinden alınacak olan sabıka kaydı, bulunulan bölgedeki savcılığa ibraz edilmelidir. Savcılığa ibraz edilecek olan kayda apostil yapılması gerekmektedir. sabıka kaydının uluslar arası belge olması adına apostil yapılması zorunludur.

 

Oturum ve çalışma vizesi için önemli olan konulardan biri, evrakların Rusya’da yer alan noterlerden onaylı olması zorunluluğudur. Türkiye’den alınacak olan sabıka kaydı, sürecin tamamlanması adına Rusya’daki göçmenlik bürolarına başvuruda bulunulacak ve işlemlere sorunsuzca devam edilecektir. Bu aşamada Rusya’da yaşanılacak olan federal bölgedeki göçmenlik bürosuna şahsen başvurulması gerekmektedir.

 

Rusya Federasyonu bünyesinde alınacak olan oturum izni 3 kategoriye ayrılır. Bunlar; geçici oturma iznine sahip olanlar, Rusya’ya geçici süre ile gelenler ve Rusya kalıcı oturum iznine sahip olanlardır.

 

Rusya’dan alınacak olan geçici oturum izni 3 yıl süre ile verilir ve süre sonunda yenilenmelidir. Yenileme işleminin yapılmaması durumunda kişiler kaçak duruma düşecek ve sınır dışı edilebileceklerdir.

Give a Comment

Acil Vize