Rusya Ticari Vize Başvurusu

Rusya Ticari Vize Başvurusu

Rusya Ticari Vize Başvurusu

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Rusya Konsolosluğu vize işlemlerini vize merkezleri üzerinden gerçekleştiriyor. Bu vize merkezleri ise Rusya Konsolosluuğu tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlardır ve vize evraklarının sorun olmadan prosedüre göre düzenlenmesi, gerekli evrakların kişilerden teslim alınması, Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri olan diplomatik kuruluşlar, Rus Büyükelçiliği ve Rus Konsolosluğu idari kişilerine teslim etmekle görevlendirilmiştir. Bununla beraber vize sonuçlarına dair bilgilendirme çalışmaları da yine bu merkezlerin görevidir. Rusya’ya vize başvurusu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye sınırları içerisinde uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar da Rusya vizesi almak adına bu merkezlerden danışmanlık hizmeti alabilirler.

 

Rusya adına alınacak olan ticari vizeler 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli ya da 1 yıllık çok girişli ticari vize olmak üzere 3’e ayrılmıştır. Tek veya çift girişli olarak verilmekte olan Rusya vizelerinde geçerlilik süresi 90 gün olarak belirlenmiştir. Bununla beraber çok girişli olarak bilinen vize türlerinde geçerlilik süresi 1 yıl olabilir. Rusya’da ticari faaliyeti olan kişiler ise ticari vize alabilirler. Eğer ki etkinlik ve fuar katılımı devamlı bir durum değilse, alınacak çift ya da tek girişli vize ile Rusya’ya 90 gün giriş çıkış yapılabilir. Çok girişli olan vize ile Rusya Federasyonu sınırları içinde kalma süresi 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 gün ile sınırlıdır.

 

3 aylık tek girişli ticari vize: Rusya’ya ticari sebeplerden ötürü gidecek olan Türk vatandaşlarına 1’er kere giriş ve çıkış olanağı sunar. Bu vize türü üzerinden seyahat sırasında tekrardan giriş yapılmak istendiğinde, tekrardan Rusya ticari vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Tek girişli olan vize ile seyahat tarihleri süresi boyunca Rusya’da rahatlıkla kalınabilecektir. Fakat bu süre 90 günü aşmayacak şekilde düzenlendiğinden seyahat buna göre yapılmalıdır.

 

3 aylık iki girişli ticari vize: Rusya’ya ticari amaçlı giriş yapacak olan Türk vatandaşları bu vize ile ülkeye iki kere giriş çıkış yapabilir. Bu vizenin geçerlilik süresi 90 gündür ve ticari vize başvurularında geçerlidir.

 

1 yıllık çok girişli vize: Alınacak olan bu vize ile beraber Rusya’ya ticari sebepler ile gidecek olan kişilere en az 2 kere giriş çıkış hakkı tanınmaktadır. 1 yıllık çok girişli vize ile beraber Rusya içerisinde her 180 gün için 90 günü geçmeme şartı ile ikamet hakkı tanınmaktadır. Çok girişli vize özelliğine sahip olan bu vize 1 yıl süreli alınabilmektedir.

 

Ticari vizenin süresinin uzatılması Rusya’da bulunan yetkili makamların onayları ile gerçekleştirilmektedir. Bu vize ile çalışma vizesi arasında fark vardır, çalışma vizesi kesinlikle ticari vize değildir.

Give a Comment

Acil Vize