Rusya Ticari Vize Başvurusu

Rusya ticari vize ücreti

Rusya Ticari Vize Başvurusu

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Rusya Konsolosluğu vize işlemlerini vize merkezleri üzerinden gerçekleştiriyor. Bu vize merkezleri ise Rusya Konsolosluuğu tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlardır ve vize evraklarının sorun olmadan prosedüre göre düzenlenmesi, gerekli evrakların kişilerden teslim alınması, Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri olan diplomatik kuruluşlar, Rus Büyükelçiliği ve Rus Konsolosluğu idari kişilerine teslim etmekle görevlendirilmiştir. Bununla beraber vize sonuçlarına dair bilgilendirme çalışmaları da yine bu merkezlerin görevidir. Rusya’ya vize başvurusu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye sınırları içerisinde uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar da Rusya vizesi almak adına bu merkezlerden danışmanlık hizmeti alabilirler.

 

Rusya adına alınacak olan ticari vizeler 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli ya da 1 yıllık çok girişli ticari vize olmak üzere 3’e ayrılmıştır. Tek veya çift girişli olarak verilmekte olan Rusya vizelerinde geçerlilik süresi 90 gün olarak belirlenmiştir. Bununla beraber çok girişli olarak bilinen vize türlerinde geçerlilik süresi 1 yıl olabilir. Rusya’da ticari faaliyeti olan kişiler ise ticari vize alabilirler. Eğer ki etkinlik ve fuar katılımı devamlı bir durum değilse, alınacak çift ya da tek girişli vize ile Rusya’ya 90 gün giriş çıkış yapılabilir. Çok girişli olan vize ile Rusya Federasyonu sınırları içinde kalma süresi 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 gün ile sınırlıdır.

 

3 aylık tek girişli ticari vize: Rusya’ya ticari sebeplerden ötürü gidecek olan Türk vatandaşlarına 1’er kere giriş ve çıkış olanağı sunar. Bu vize türü üzerinden seyahat sırasında tekrardan giriş yapılmak istendiğinde, tekrardan Rusya ticari vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Tek girişli olan vize ile seyahat tarihleri süresi boyunca Rusya’da rahatlıkla kalınabilecektir. Fakat bu süre 90 günü aşmayacak şekilde düzenlendiğinden seyahat buna göre yapılmalıdır.

 

3 aylık iki girişli ticari vize: Rusya’ya ticari amaçlı giriş yapacak olan Türk vatandaşları bu vize ile ülkeye iki kere giriş çıkış yapabilir. Bu vizenin geçerlilik süresi 90 gündür ve ticari vize başvurularında geçerlidir.

 

1 yıllık çok girişli vize: Alınacak olan bu vize ile beraber Rusya’ya ticari sebepler ile gidecek olan kişilere en az 2 kere giriş çıkış hakkı tanınmaktadır. 1 yıllık çok girişli vize ile beraber Rusya içerisinde her 180 gün için 90 günü geçmeme şartı ile ikamet hakkı tanınmaktadır. Çok girişli vize özelliğine sahip olan bu vize 1 yıl süreli alınabilmektedir.

 

Ticari vizenin süresinin uzatılması Rusya’da bulunan yetkili makamların onayları ile gerçekleştirilmektedir. Bu vize ile çalışma vizesi arasında fark vardır, çalışma vizesi kesinlikle ticari vize değildir.

Rusya Ticari Vize Başvurusu S.S.S

Rusya Ticari Davetiyesi Nasıl Alınır?

 Rusya ticari vize başvurularında yer alan davetiye çıkartma prosedürü; Rusya Federasyonu tarafından belirlenmiş olan kriterlere uygun olmalıdır.

 

Ülkenin dışişleri bakanlığı tarafından onaylanması gereken orijinal ticari davetiyenin ilk önce Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na sunulması ve sonrasında Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir.

Rusya dışişleri bakanlığı tarafından ticari davetiye çıkması adına verilecek karar ya da davetli olarak giidlecek ve vize başvurusu yapan kişiyi davet etmiş olan organizasyonun orijinal evrakla yapacağı başvurusunun olması gerektiği şekilde ulaştırılması gerekmektedir. Alınmış olan ticari vize davetiyesinin başvuru adına hazırlanmış diğer evraklar ile birlikte dosyaya eklenmesi de zorunludur.

Rusya Ticari Vize Ücreti Nedir?

 Alınacak olan ticari vize ücreti, vizenin türüne bağlı olarak değişim gösterir. Rusya için alınacak ticari vizede belirtildiği gibi tek, çift ya da çok girişli olarak seçilebilmektedir. 100-150 Dolar İstenilecek vize türüne ve giriş sayısına göre ücrette farklılıklar meydana gelmektedir. Vizenin başvurusunun reddedilmesi sonrasında ücret iadesi yapılamaz. Vizenin özelliğine bağlı giriş sayısı ve kalış süresine karar verecek olan tek yetkili makam Rusya Konsolosluğu olmaktadır.

Rusya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru sonrasında vize işlemleri 4 ila 7 iş günü içerisinde sonuca ulaşmaktadır. Ancak bu süreye tatil günleri dahil değildir. Rusya Konsolosluğu tatil olduğu zamanlarda vize işlemleri yapılamaz. Rusya ticari vizesini onaylayacak tek makam olan Rusya Konsolosluğu’dur. Başvurunun konsolosluğa iletilmesi sonrasında vizenin çıkış zamanı ilgili bölümün yetkisi altında olduğu için çıkış zamanının gecikmesi de ister istemez meydana gelebilmektedir.

Rusya Turistik Vize sayfamızı ziyaret ediniz.