Rusya Transit Vizesi

,rusya transit vize işlemleri

Rusya Transit Vizesi

Rusya transit vizesi alınması adına Rusya’nın Türkiye’de bulunan resmi temsilciliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru işlemleri için bireysel olarak başvuruların yanı sıra vize merkezleri aracılığı ile de gerekli işlemler yapılabilir.

Rusya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

 

  • Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış olan davetiye
  • Vize başvuru formu
  • 3,5×4,5 ölçülerinde arka fonu beyaz 2 adet fotoğraf
  • Rusya’ya giriş ve çıkışta farklı ülkeler üzerinden giriş yapılıp farklı ülkelere geçilmesi gerekecekse, giriş çıkış yapılacak olan ülkelerin vizeleri ya pasaportta olmalı ya da vizenin orijinali gösterilmeli vizenin fotokopisi de yolcunun yanında olmalıdır.
  • Rusya’ya giriş çıkış yapılacak olan tarihleri gösterecek uçak bileti. Giriş çıkış işlemleri eğer ki uçak ile yapılacaksa gerek Rusya’ya giriş çıkış gerekse Rusya’dan sonra gidilecek olan ülkenin uçak biletlerinin gösterilmesi de zorunludur.
  • Sağlık sigortası zorunlu olmasa da yaptırılması tavsiye edilir.

 

Yetkili kurumlar tarafından istenilen belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi, vizenin herhangi bir sorun çıkmadan 4 ila 10 iş günü içerisinde çıkmasını sağlayacaktır. Fakat yoğunluk ya da ek belge istendiği durumlarda vizenin alım süresi artabilecektir. Dolayısıyla herhangi bir sorun olmaması adına 2 hafta öncesinden başvuru işlemleri yapılmalıdır.

Rusya Transit Vizesi S.S.S

Rusya Transit Vize Ücreti Nedir?

Alınacak Rusya transit vizenin ücreti belirli aralıklar ile değişim gösterebilmektedir. Transit vize ücreti; başvuruyu yapacak kişinin ihtiyaç duyduğu vize türüne ve giriş sayısına göre değişecektir. Rusya Konsolosluğu kişilerden transit vize ücretini başvuru işleminin başlaması ve değerlendirilmeye alınması adına istenecektir. Vizenin reddedilmesi durumunda ise ödenmiş olan vize başvuru ücreti geri alınamayacaktır.

Rusya transit vizesi başvurusunun tamamlanması adına belirtilen ücretin ödenmesi gerekmektedir. Herhangi bir sorunun meydana gelmemesi adına evrakların konsolosluğa tesliminden önce vize ücret bilgisi öğrenilmeli ve ödenmelidir. Aksi halde işlemler başlamayacaktır.

Rusya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Tek girişli transit vize alınacağı zaman kişi uçakla yolculuk yapacaksa vizenin geçerlilik süresi 3 gün, tren ya da kara yolu ile seyahat edecekse geçerlilik süresi 10 gün olacaktır. Bu sürenin belirlenmesini sağlayan faktörler ise Rusya’ya gidiş dönüş biletindeki geçerlilik zamanı, gidilecek ülkeye giriş tarihi ve alınan vizenin süresidir. Rusya havalimanında 24 saatten az kalınacağı zaman transit vizeye gerek duyulmaz, sürenin aşması durumunda vize için başvuru yapılması gerekmektedir.

Rusya içerisinden ağır tonajlı araç ya da motorlu araç ile geçecek kişilerin ticari vizeleri ise yolculuklarının sonlanacağı en kısa mesafeni hesaplanması sonrasında verilecektir. Çift giriş ve çıkışlı vizenin süresi ise bir ayı geçmemelidir. Gidiş dönüş süresi 1 aydan uzun olacak kişilerin ilk olarak Rusya Federasyonu üzerinden geçiş sağlamaları adına tek girişli transit vize almaları gerekecektir. Sonrasında ise yeniden tek girişli transit vize alınarak geri dönüş yapılması gerekecektir.

Rusya üzerinden uçuş yapacak ve Rusya’da uçak değiştirmeyecek olan yabancılar için transit vize başvurusu yapmaya gerek yoktur. Fakat Rusya Federasyonu’ndan uçak değiştirip uluslar arası yolculuğa devam etmesi gereken yabancı ülke yolcuları, eğer ki Rusya’daki aynı havalimanı üzerinden uçak değiştireceklerse gidecekleri bu ülkeye gireceklerini kanıtlayacak uçak bileti ve belgeler olmalıdır. uçak değişim süresi 24 saati aşarsa, transit bölgeden çıkmak adına vize alınması zorunludur.

Rusya Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya transit vizesi kaç günde çıkar sorusuna yanıtımız ortalama “5-7 iş günü içerisinde” olacaktır. Ancak Konsolosluk bazen ek evrak talep edebileceğinden dolayı ya da resmi tatiller nedeniyle işlemleriniz uzayabilir.