Rusya Turistik Vize

Rusya turistik vize ücreti

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

  1. Rusya vize başvurusu için hazırlanılan anket
  2. En az 6 ay geçerli olması şartı ile pasaport
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  4. 35×45 mm ölçülerinde güncel ve beyaz fon üzerinde olmak şartı ile 2 tane biometrik fotoğraf
  5. Başvuru yapacak yabancı uyruklu kişiler için T.C. ikamet izninin aslı

Rusya Turistik Vize

Rusya vizesi adına yapılacak başvuruda başvuruyu yapan kişinin aldığı vize, seyahat amacına uygun olarak alınmalıdır.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye içerisinde ikamet etme izni olan üçüncü ülke vatandaşları Rusya için kısa süreli turistik seyahat vizesi alabilirler. Bu ülke için kısa süreli turistik ve kültürel seyahatler adına vize prosedürünün eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. 12 Mayıs 2010 yılında Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki anlaşma askıya alındığı için Rusya’ya turistik olarak gelmek isteyen TC vatandaşları veya Türkiye’de oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşları bir veya iki girişli turist vizesi alabilirler.

Vizenin giriş sayısına bağlı olarak ödenecek harç miktarında da değişimler ortaya çıkacaktır. Rusya turist vizesi, alan kişiye 30 güne kadar ülkede kalma hakkı tanımaktadır. Rusya’da tur operatörlüğü çalışmaları yapan firmaların yabancı turistleri karşılayacaklarını beyan etikleri onay ve kabul belgesinin alınması şartı ile bu vize verilmektedir.

 

Rusya’da iş görüşmesi, tıbbi konsültasyon gibi gerekçeler ile bulunması gereken kişiler, turistik vize için başvurusunda bulunabilirler. Bununla beraber Rusya turist vizesi, 30 güne kadar olacak sergiler, iş görüşmeleri, akademik araştırmalar ve iş görüşmeleri için de alınabilmektedir. Rusya için alınacak olan vizelerin öncesinde yapılacak müracaatlarda vize anketine katılırken hangi amaç ve ne kadar süre için vize talebinde bulunulacağı ile alakalı net bilgiler verilmelidir. Vizenin turistik vize olduğunun belirtilmesi, kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacaktır.

 

Önemli Not: Rusya çift girişli vize; yabancı ülke vatandaşlarının Rusya’da kaldıkları süre boyunca Rusya’ya komşu ülkelere seyahati ya da bu ülkelerden dönüşte Rusya topraklarından geçilmesi gerektiği zaman çift girişli bu vizeyi almaları gerekmektedir. Vize alımı esnasında yetkili tur operatörünün turistik hizmet sunumu, bu belgede mutlaka net olarak belirtilmelidir. 2 girişli Rusya vizesi alınarak Türkiye’den seyahat yapacak olan kişi, özerk bölgeye geçip tekrardan Rusya’ya dönüş yaparsa çift girişli vize hakkını kullanmış olacaktır.

Rusya Turistik Vize Başvurusu 

Kişiler eğer ki Rusya Konsolosluğuna direkt bir şekilde başvuruda bulunmak isterlerse bunun için elektronik randevu almalı ya da Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize hizmet merkezi aracılığı ile başvurularını yapabilirler. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezi; Rusya Federasyonuna giriş yapılması adına başvuru yapan kişilere karşı hizmet kalitesinin arttırılması ve vize düzenlenmesindeki prosedürlerin hızlandırılması adına hizmet vermeyi hedeflemektedir.

 

Rusya’ya turistik vize başvurusu yapılacağı zaman Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk bölümüne ait web sayfası üzerinden elektronik ortamda hazırlanılan vize anketi dikkatlice doldurulmalı, sonrasında da bu sayfanın çıktısı alınmalıdır. Vize başvurusu esnasında ek evraklar talep edileceği veya başvuruda bulunan kişinin konsolosluk tarafından görüşmeye çağrılabileceği de unutulmamalıdır.

 

Doldurulan anketin üzerine yapıştırılan fotoğraf ile başvuruyu yapan kişinin imzasının bizzat olması önemlidir. Eğer ki vize başvuru anketinde yer alan bilgiler doğru değilse başvuru olumsuz sonuçlanacağından, bu aşamada istenilen her bilgi eksiksiz ve doğru olmalıdır.  Vize başvurusu, herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı takdirde ortalama 4 ile 7 gün içinde sonuçlanırken ekspres vize sonucu ise 2 günde alınır.

Rusya Turistik Vizesi Hakkında S.S.S

 Alınacak Rusya turistik vize için başvuru Rusya Konsolosluğu’ndan randevu alınması gerekir mi?

 Rusya’ya gitmek adına turistik vize başvurusu yapmak isteyen hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin seyahat öncesinde vize işlemlerini eksiksiz olarak tamamlamaları gerekir. Rusya turistik vize başvurusu adına randevu almak zorunludur. Randevu işlemi online olarak yapılır, dolayısıyla randevusuz bir işlem yapılamaz. Vize başvurusu Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir.

 

Rusya Vize Başvurusu için Randevuya Şahsen Gelmem Gerekli Midir?

 Rusya’ya turistik vize başvurusu esnasında kişilerin şahsen gelmelerine gerek yoktur. Turistik vize başvurusunda bulunacak Türk vatandaşları ya da Türkiye’de çalışma veya oturum izni bulunan yabancı pasaport sahipleri vize başvurularını eğer isterlerse başvuru merkezleri üzerinden yapabilirler. Ancak bu merkezlerin noter onaylı orijinal yetki yazısı sunmaları önemlidir.

Rusya Turistik Vize Başvurusunda Parmak İzi İbrazı Gerekli Midir?

 Rusya turistik vize başvuru işlemleri sırasında parmak izi ibrazı zorunlu değildir. Bu aşamada kişilerin yapmaları gerekenler, Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Konsolosluğu tarafından istenilen evrakları eksiksiz olarak sunmak olacaktır.

 Rusya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Turistik vize başvurusu, başvuru tarihinden sonra genel olarak 4 ila 10 iş günü içerisinde sonuca ulaşmaktadır. Başvuru yapacak olan yabancı pasaport sahibi olan kişilerin başvurularında ise vize çıkış süresi pasaportun bağlı olduğu ülkeye göre değişim gösterir. Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Konsolosluğu kimi durumlarda eğer ki gerekli görürlerse başvuruyu soruşturacaklar ve bundan dolayı da işlemler 30 gün sürebilmektedir.

Rusya Vizesi Başvurusu Edirne, İzmir ya da Antalya’dan Gerçekleştirilebilir mi? İkamet Yeri ile Başvuru Yeri Değişiklik Gösterebilir Mi?

İnsanların Rusya turistik vizesi için başvuru yerleri ikamet ettikleri bölgeye göre değişim gösterecektir. Ankara, İstanbul, Trabzon ve Ankara’da yer alan vize başvuru merkezlerinden seyahat öncesinde başvuru işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

 VIP Başvuru ile Rusya Vize İşlemleri Hızlandırılabilir Mi?

Yapılacak olan Rusya seyahati öncesinde vize için VIP başvuru yapmak isteyen kişiler, başvuru işlemlerini ikamet ettikleri yere göre İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da yer alan vize başvuru merkezlerinden gerekli evrakları teslim ederek yapabilirler. VIP turistik vize, başvuru süreci randevu tarihinden sonra 3 iş günü ya da daha kısa süre içerisinde sonuçlanacaktır. Vizenin çıkış süresi ise Rus Dışişleri Bakanlığı, Rusya Konsolosluğu, Rusya Büyükelçiliği’ne bağlı olarak değişim göstermektedir.

Rusya Turistik Vize Başvurusu Seyahatten Ne Kadar Süre Öncesinde Yapılmalıdır?

Pek çok kişinin başvuru zamanını doğru belirlememesinden ötürü seyahat planları zora giriyor olduğu için sorunlar oluşmaması adına seyahatten en erken 3 az öncesinden başvurular yapılmalıdır. Genel itibari ile başvuru işleme alındıktan sonra 4 ila 10 iş günü içinde sonuçlar elde edilecektir. Vize başvurusu, seyahat tarihlerine göre VIP olarak da yapılabilir, böylelikle de 3 iş günü içerisinde sonuçlar alınabilmektedir. Kişilerin bu aşamada yapmaları gereken en önemli şey, vize çıkış sürelerini dikkate almak olmalıdır.

Rusya Turistik Vizesi Almak İçin Pasaport Süresi Ne Olmalı?

Rusya’ya seyahat amacı ile turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye’de oturumu olan kişiler ya da Türk vatandaşları;  vize başvurusu yapmadan önce pasaport ve durum sürelerini kontrol etmelidir. Pasaport süresinin dönüş tarihinden başlayarak minimum 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir. Bununla beraber vize başvurusu adına pasaportta karşılıklı olmak şartı ile en az 2 sayfa boş olmalıdır.

Rusya İçin Turistik Schengen Vize Başvuruları İçin Otel ya da Uçak Rezervasyonu Satın Alınması Şart Mıdır? Rezervasyonun Düşmesi Durumunda Konsolosluk Vizeyi Ret Edebilir Mi?

Rusya’ya gidiş için başvuru yapılırken Rus Tur Acentesi tarafından alınan ve orada kalınacağını kanıtlayan Voucher belgesini almak önemlidir. Orijinal Voucher belgesinin Rus tur operatörleri birliğine kaydedilmiş olması da gerekmektedir. Bu belge, kişinin kalacağı otel tarafından veya Rusya’daki tur operatörleri tarafından verilmektedir. Belge orijinal değilse başvuru da kabul edilmeyecektir. Belgenin ya da  uçak rezervasyonunun iptal olması durumunda ret alınabilecektir.

Rusya Vize İşlemlerinde İsim ve Soyisim Değişikliği Durumunda Eski Bilgilerin Yer Aldığı Pasaport Kullanılabilir Mi?

 Vize konusunda başvuru yapılırken başvurularında en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, Voucher belgesi, uçak rezervasyonu ve doğru şekilde çekilmiş güncel biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Dolayısıyla bu aşamada belgelerde yer alan bilgiler tutarlı olmalıdır.

Rusya Turistik Vize Ücreti Nedir ve Kimlerden Vize Ücreti Talep Edilmez?

Turistik vize ücreti, vize türüne bağlı olarak değişim göstermektedir. Tek girişli vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları, 10 günlük süresi olan bu vize için 280 TL öderken; çift girişli vize adına 448 TL, çok girişli vize için 840 TL vize ücreti talep edilmektedir. Bununla beraber de dosya başına 35 dolar hizmet bedeli, vize merkezleri tarafından istenilir. VIP vize başvurularında ise tek girişli vize için 560 TL, çift girişli vize için 896 TL, çok girişli vize için ise 1680 TL talep edilmektedir.

Rusya Vize Başvurusu Kolay Bir Şekilde Nasıl Yapılabilir?

Türk vatandaşları, hızlı başvuru için online form doldurarak başvuru yapabilirler. Başvuru adına orijinal Voucher belgesi, gidiş dönüş uçak bileti, pasaport ve 2 adet biyometrik fotoğraf kullanılmalıdır. Yabancı pasaport sahiplerinden ise ek belgeler talep edilebilir ve gerekli görülürse mülakata çağrılabilirler.

Rusya Konsolosluğu Hangi Durumlarda Kişileri Vize Mülakatına Çağırır?

 Daha öncesinde alınan vize sonrasında Rusya’da kalış süresinin aşılması gibi durumlarda konsolosluk tarafından mülakata çağrılabilinir. Bununla beraber bilgilerde tutarsızlığın olması durumunda da yine mülakata çağrılacaktır. Türkiye’de oturumu olan; Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, Pakistan, Rwanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya vatandaşlarından Rusya Konsolosluğu gerekli görürse mülakat talep edebilir.

Vizeyi Doğru Kullanma Ne Anlama Gelir?

 Rusya turistik vizesi başvurusu yapacak kişilerin ilk aşamada seyahat türüne göre seçim yapmalıdır. Örneğin turistik vize başvurusu yapıldığı zaman burada ticari görüşmeler yapılamaz ya da fuar katılımında bulunulamaz. Bunun yanı sıra özerk bölgelere seyahat edilmek istendiği zaman tek girişli vize yerine çift girişli vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Uzun Süreli Rusya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

 İnsanlar, isteklerine bağlı olarak en fazla 30 gün kalış süresi olan tek ya da 2 girişli vize başvurusu yapabilirler. Vizenin süresi, alınacak otel Voucher bölgesine bağlı olarak değişim gösterecektir.

 Çok Girişli Rusya Vizesi Alımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Genel itibari ile Rusya için turistik vize çok girişli olarak verilmemektedir. Bu tarz bir vize alınmak istendiği zaman Rusya ticari vize başvurusu ya da Rusya’da bulunan aile ve akrabalardan davetiye alınarak vize alınabilir. Rusya için tek girişli turistik ya da 2 girişli vize başvurusu yapılabilir.

 Rusya Konsolosluğu Vize Departmanı Üzerinden Vize Alınması Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Rusya turistik vizesinin Rusya Konsolosluğu tarafından onaylanmasından sonra ilk önce vizenin seyahat tarihlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Rusya’ya tek girişli vize verilmesi sırasında orijinal Voucher belgesindeki seyahat tarihleri baz alınmaktadır. Eğer ki alınan vize çift girişliyse, vizenin sağ üst bölümünde 2 ibaresi bulunmalıdır. Alınan vizeye göre ülkeye giriş çıkış yapılmalıdır.

Rusya’ya Sınırdan Giriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Kişinin alacağı Rusya turistik vizesi ile ülkeye vize başvurusunda bulunulan orijinal Voucher belgesinin bir örneğinin yanında olması gerekmektedir. Çünkü Rusya’ya giriş sırasında yapılacak pasaport kontrolü esnasında vkişiden Rus Tur Acentası tarafından gönderilecek olan Voucher belgesinde yazılmış olan otel ve pasaport bilgileri gerekli görüldüğü durumda görevliler tarafından aranabilmektedir. Dolayısıyla başvuru öncesinde otel rezervasyonu yapılması ve satın alınması uygun olacaktır.

Rusya’dan Vize Reddi Alındıktan Sonra İtiraz Hakkı Var Mıdır? Tekrar Başvuru Ne Zaman Yapılabilir?

 Turistik vize başvuru ile alakalı ret alındığı zaman itiraz Rusya Konsolosluğu ya da Rusya Büyükelçiliği’ne yapılabilir. Ancak vize onayı Rusya Federal Vatandaşlık Servisi, Rusya Konsolosluğu, Rusya Dışişleri ya da Rusya Büyükelçiliği tarafından verilecektir. Ret sonrasında istenildiği zaman tekrardan başvuru yapılabilir.

Rusya Konsolosluğundan Vize Reddi Alınması Durumunda Ödenilen Ücretin İadesi Mümkün Müdür?

 Başvuru ile alakalı ret alındığı takdirde ödenilen vize başvurusu için ödenilen ücretin iadesi olmayacaktır.

Araçla Seyahatlerde Hazırlanacak Evraklar Nelerdir?

 Aracı ile Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları ya da Türkiye’de oturumu olan yabancı pasaport sahibi kişilerin bunun için transit vize almaları gerekir. Karayolu ile yapılacak olan seyahatin vize süresi ise 10 gündür. Alınacak transit vize adına pasaportun vize bitiminden sonra en az 6 ay geçerliliği olması ve 2 adet boş sayası olması gerekmektedir. Alınacak olan vize için transit gidilecek ülkenin geçerli vizesi ya da konaklama belgesi, online doldurulmuş form ve2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bunlarla beraber isteğe bağlı olarak ek evraklar da talep edilebilir.

18 Yaş Altı Çocuk İçin Hem Anne Hem de Baba Tarafından Muvafakatname Çıkartılmalı Mıdır?

 18 yaş altı kişilerin başvuruları sırasında eğer ki anne baba ile seyahat ediliyorsa orijinal muvafakatnameye gerek yoktur. Ancak yalnızca anne ya da baba ile yapılacak seyahatlerde muvafakatname gerekecektir.

İşinden Yeni Ayrılan Kişi İçin Şirket Evrakları Geçerli Midir?

 Türk vatandaşlarının Rusya turistik vize başvurularında şirket evrakı ibraz etme zorunluluğu yoktur. Eğer ki kişi işten ayrıldıysa, formda yer alan çalışmıyor ibaresi işaretlenmelidir.

Yeni Girilen İşte Evrakların Eksikliğinden Ötürü Başvuruda Sorun Olur Mu?

Rusya turistik vize başvurusu esnasında şirket evrakları talep edilmemektedir. Bu aşamada istenilen şeyler; kişinin pasaportunun aslı, orijinal Voucher belgesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, gidiş dönüş uçak biletidir.

Ülkeye Göre Parmak İzi Verme Şartları Nelerdir? Boşanma Sebebi ile Soyadın Değişmesi Fakat Evliyken Alınan Parmak İzi Geçerli Midir?

 Türk vatandaşları ya da yabancı pasaport sahibi kişilerin Rusya turistik vizesi alımında parmak izi gereği yoktur. Vize başvurusu sırasında pasaporttaki isim ve soy isme göre vize verildiğinden bu evrakların tutarlı olması yeterlidir.

Pasaport Üçüncü Şahıslar Tarafından Alınabilir Mi?

 Kişiler eğer ki vize başvurusunu başvuru merkezinden şahsen yaptılarsa, 3. şahısların pasaportu teslim almaları için başvuru esnasında verilen fişin orijinali ve kimlik bilgileri ile pasaport alınabilir. Yetkili acenteler üzerinden yapılan başvurularda ise bu kişiler de pasaportu teslim alabilirler.

İkamet Edilen Yer ile Başvuru Yapılan Yer Değişiklik Gösterebilir Mi?

 Rusya turistik vizesi için başvuru yapılırken bölge farkı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Rusya Ticari Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

 

 

İçerik gizle
4 Rusya Turistik Vizesi Hakkında S.S.S