Rusya Vatandaşlığı

Rusya vatandaşlığı koşulları

Rusya Vatandaşlığı

 Rusya’da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Rusya vatandaşlığına geçmelerini düzenlemekte olan pek çok farklı yasa bulunuyor.

Kişinin Rusya’ya geliş nedeni, oturma izni statüsü ve oturma süresi gibi kriterler, yabancının Rusya vatandaşlığına geçmeleri sırasında hangi yasadan yararlanabilecekleri ile alakalı önemlidir.

Rusya Vatandaşlığına Geçiş Adına Aşağıda Bulunan Detaylar Takip Edilmelidir

 

İkamet Tezkeresi

Geçici Oturma İzni

Rusya Vatandaşlığı

 

Genel itibari ile Rusya vatandaşlığının kazanılmasını sağlayacak en kolay yol, Rusya vatandaşı biri ile evlenmek olacaktır. Bunun dışında ise insanlar ilk önce Rusya geçici oturum izni almak için gerekli şartları sağlamalıdır.

Rusya Vatandaşlığı Adına Gerekli Evraklar

 

  • Başvuru izni
  • Başvuru sahibine ait noter tasdikli doğum belgesi
  • Başvuru sahibi tarafından yazılmış dilekçe
  • Bulunuyorsa ikamet tezkeresi
  • Pasaportun noter tasdikli tercümesi
  • 4 adet 3,5×4,5 cm ölçülerinde beyaz arka fonlu fotoğraf
  • Sabıka kaydı

Rusya Vatandaşlığı S.S.S

Rusya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Rusya Vatandaşlık Şartları Nelerdir? Güncel olarak kalıcı oturum iznine sahip olunması gerekmektedir. Rusya'da Anayasaya uyulacağının kabul edilmesi gerekmektedir. Rusya'da en az 5 yıl yaşandığının kanıtlanması gerekmektedir.

Rusya çifte vatandaşlık kabul ediyor mu?

Yasa ile birlikte Sovyetler Birliği sınırları içinde doğmuş kimseler de üç yıl Rusya'da yaşadıktan sonra vatandaşlığa başvurma hakkına kavuştu. Bir Rusya vatandaşı ile üç yıldan uzun süredir evli olan yabancı ülke vatandaşları da Rusya'da yaşıyor olmaları kaydıyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilecek.

Rusya vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır?

Rusya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar Başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından yazılı dilekçe. Başvuru sahibinin noter tadikli doğum belgesi. Pasaportun noter tasdikli tercümesi. Eğer varsa ikamet tezkeresi. Sabıka kaydı Fotoğraf, 4 adet 3,5x4,5 ölçülerinde arka fonu beyaz.

Rusya Çalışma İzni sayfamızı ziyaret ediniz.