Rusya Vize Başvuru

Rusya Vize Başvuru

 Rusya’ya gidiş için vize başvurusu yapacak olan kişilerin bu konuda bilmeleri gereken en önemli detaylardan biri; Türkiye ile Rusya arasında imzalanmış olan vize muafiyeti anlaşmasından ötürü iki ülkenin vatandaşları karşılıklı şekilde 18 gün içinde 90 günü geçmemesi şartı ile var olan muafiyet anlaşması askıya alınmıştır.

 

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren var olan vize prosedürüne göre Rusya Federasyonu diplomatik yetkilileri, Rusya’ya seyahat etmeyi planlayan TC Umuma Mahsus pasaport sahipleri ve Türkiye sınırlarında oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşları yeni düzenlemeye tabidir.

Dolayısıyla Rusya’ya seyahatte bulunacak olan kişiler vize başvurularını mevcuttaki görev alanına göre Rusya Büyükelçiliği, Rusya Konsolosluğu ya da konsolosluk olarak yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapabilirler.

T.C. hususi ve hizmet pasaportu olan kişiler 30 günü geçmeme koşulu ile Rusya vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Rusya vizesi başvuru anketleri ile Rusya Konsolosluğu tarafından resmi internet sitesinde yer alan vize başvuru anketi doldurulmalı, ekte sunulacak olan diğer belgeler ile tutarlı olmalıdır.

Rusya Vize Başvuru İşlemleri

 Rusya vizesi almak adına yapılacak başvuruda kişilerin dolduracağı formun eksiksiz olarak ilgili yerlere sunulması sonderece önemlidir. Aynı zamanda başvuru formunun üzerinde yer alan fotoğraf bölgesine başvuru yapan kişinin fotoğrafı bulunmalıdır.

Vize başvuru formunda yer alacak bilgilerin eksik ya da yanlış olması durumunda Rusya Konsolosluğu başvuruyu reddebilecektir. Pek çok kişi başvuru işlemini online olarak yapmasının yeterli olduğunu düşünüyor. Fakat başvurudan sonra çıktı alınarak başvuru yapan kişi tarafından imzalanmalıdır.

Rusya vize başvurusu esnasında verilecek bilgiler kesinlikle gerçeği yansıtmalı, T.C. vatandaşı olan bireylerin Rusya’da oldukları süre boyunca Rusya’ya komşu ülke topraklarına geçiş yapılacaksa bu ülkelerin dönüşünde Rusya topraklarından geçmesi gerektiği zaman kullanabileceği çift girişli vize için başvuru yapmalıdır.

Fakat böylesi bir durumda yolcunun istenilen seyahat güzergahı; tur operatöründe yer alacak turistik hizmet programından yapılacak sözleşmede değil turistik belgede belirtilmesi gerekmektedir.

 

Gerçekleştirilecek Rusya vize başvurusu sırasında seyahati yapacak kişinin ülkeye giriş çıkış sayısı başta olmak üzere burada kalma süresi ve seyahat amacı da önemlidir.

Rusya’ya giriş için yapılacak başvurular üçe ayrılır. Tek girişli Rusya vizesinde 1 kere giriş ve çıkış hakkı tanınmaktadır.

Rusya Vize Başvuru İşlemleri

Rusya Vize Başvuru İşlemleri

Çift girişli vizede ise kişi 2 kere giriş 2 kere çıkış yapabilir.

Çok girişli Rusya vizesinde ise 180 gün içerisinde 90 günlük giriş hakkı sağlanmaktadır. Üstelik başvuru sahibi iki ya da daha fazla ülke ziyaret edilebilmektedir.

Çift ve tek girişli Rusya vizesi kişilere en fazla 30 gün olacak şekilde kişilere verilmektedir. Vize ücretleri ise başvuruları kabul edecek firma başta olmak üzere vize harç ücretinin yanısıra hizmet/servsi bedeli de talep etmektedir.

 

Türkiye üzerinden Rusya için vize başvurusu yapacak olan Afganiastan, Angola, Vietnam, Bangladeş, Sri Lanka,i Hindistan, Nepal, Çin, Nijerya, Ruanda, Pakistan, Somali, Suriye, Çad, Etiyopya, İran, Somali, Suriye, Gürcitan, Çad, Irak, Kuzey Kore vataqndaşlarının süesiz ikamet izinlerini ibraz etmeleri zorunludur. Arnavutluk, Makedonya Haiti, Mısır, Japonya, İrlanda, Lesotho, Libya, Bahreyn, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Umman,  Venezuela, Kore, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Birleşik Arap Emirlikleri, Sierra Leone, Ekvator Ginesi, Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşları için ise 90 günlük süre ile Türkiye’d kalma şartı gerekir.

yasal mevzuatlara göre de 90 günlük süre içerisine çalışma ya da öğrenci izin belgesi, süreli ikamet izni de kullanlabilir.

Rusya Vize Başvurusu Şartları

 Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan insanların Rusya’ya seyahat etmek istedikleri zaman öncelikli olarak vize almaları gerekmektedir.

Çünkü Rusya’ya yalnızca Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaporta sahip olan kişiler belirli bir gün kalmak şartı ile vizeye gereksinim duymadan giriş yapabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra Rusya vize rejimine tabi olan ve Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ikamet eden yabancıların Rusya vizesi adına başvuru yapmaları adına seyahat sonrasında 3 ay geçerli oturum iznine sahip olmaları ve bununla beraber 90 gün kesintisiz şekilde Türkiye’de yaşamaları gerekecektir.

 

Alınacak olan Rusya vizesi, pasaporta bir etiket şeklinde işlenmekte, bunun dışında basılı kağıt gibi bir formatta hazırlanmamaktadır.

Bundan dolayı da Rusya için vize başvurusu yapılacağı zaman seyahat sonrasında geçerliliğinin 6 ay sonrasına kadar devam edecek pasaportta boş yer olması gerekmektedir.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vizesinde kişinin adı, soyadı, uyruğu, cinsiyeti, verilmiş olan vizenin türü, vizeye onay vermiş olan makam, vizenin verildiği tarih, geçerlilik süresi, vizenin numarasının yanı sıra kişinin hüviyeti ile alakalı ana belge numarası ve davetiye numarası yer almaktadır.

Vizedeki isim ve soy isim bilgileri Latin ve Kiril alfabesi ile yazılırken diğer bilgiler yalnızca Kiril alfabesi ile yazılmaktadır.

 

Kırım Cumhuriyeti’nin Mart 2014’te resmi olarak Rusya’ya katılması ile beraber bu tarihten sonra Kırım Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen vatandaşların da Rusya vizesi almaları gerekmektedir.

Rusya Vize Başvuru S.S.S

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvuruları için öncelikle online başvuru formu doldurulmalı, ardından talep edilen evraklar hazırlanmalıdır. Daha sonra Rusya diplomatik temsilciliklerinden randevu alınarak ve randevu günü gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Rusya Vizesi Ne Kadar?

Rusya vize ücreti 2023 senesinde tek girişli olduğunda 280 TL, iki girişli olduğunda ise 448 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca çoklu giriş vize ücreti de 840 TL'dir ve dosya başına da 35 dolar vermek gerekir.

Moskova Vize İstiyor mu?

Rusya'ya gidecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaportlara sahip olanlar 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip olanlar ise 90 gün süreyle Rusya'ya seyahette vizeden muaftır.

Rusya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.