Rusya Vize Türleri

Rusya vize türleri nedir

Rusya Vize Türleri

 Rusya, diğer ülkelerde olduğu gibi buraya yapılacak olan seyahatler için seyahatlerin amaçlarına göre farklı tarzlarda vize çeşitlerini insanlara sunmaktadır.

Var olan vize çeşitlerinin Rusya’da yer alan yabancı uyruklu insanlara vermekte olduğu haklar farklı olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ya seyahat etmek istedikleri zaman bunu ne amaç ile gerçekleştireceklerini belirleyerek buna göre vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Çünkü her bir vize türü için istenilen belgeler farklılık göstermektedir.

Rusya’ya vize başvurusu için eksik evrak sunmak ya da sahte davetiye numarası ibrazı gibi durumlarda başvuru ret ile sonuçlanacaktır. Dolayısıyla başarılı bir vize sonucu elde etmek isteyen kişilerin başvuru ile alakalı gerekli evrakları düzenli şekilde takip etmesi son derece önemlidir.

 

Genel itibari ile Rusya Federasyonu tarafından belirlenmiş olan vize çeşitleri; Rusya ticari vizesi, Rusya turist vizesi, Rusya aile ve arkadaş vizesi, Rusya özel vize, Rusya eğitim vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rusya öğrenci vizesi, Rusya transit vizedir.

İnsanların Rusya’ya seyahatleri adına en fazla başvurdukları vize türleri ise özel vize, Rusya ticari vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya turist vizesidir.

Sunulan bu vize çeşitlerinin geçerlilik süresi ise genel olarak 15 ila 90 gün arasında değişim göstermektedir. Rusya’ya gelecek olan kişilerin burada serbest dolaşım hakkı sağlaması adına vizeler tek girişli, çift girişli ya da multi yani çok girişli olabilecektir.

Rusya için alınacak olan vizenin etiketinde giriş sayısının yanı sıra alınan vizenin hangi tarihler arasında geçerli olduğu, kalış süresi de yer alır. Kimi durumlarda vizenin geçerli olduğu tarih ile kalış süresi birbirinden farklı olabilir.

Rusya Vize Türleri

Rusya Vize Türleri

Rusya’ya indikten sonra başka bir ülkeye seyahat edilmek isteniyorsa, bunun için Rusya transit vize alınmalıdır. Transit vize politikası ise yapılmak istenilen seyahatin türüne bağlı olarak değişim göstermektedir.

Yalnızca Rusya’da bulunan havaalanında gerçekleştirilecek ve kalış süresi 24 saati geçmeyen durumlarda Rusya transit vizesi almak zorunlu değildir.

Ancak Rusya havaalanında kalış süresi 24 saati geçerse, bunun yanı sıra tüm deniz, demir, kara yolları ile bu ülkeden başka bir ülkeye gitmek istenildiği zaman Rusya transit vizesi alınması gerekmektedir.

Eğer ki Rusya transit vizesi tek girişli ise uçakla seyahat eden kişiler için 3 gün, karayolu ya da tren ile seyahat eden kişiler içinse 10 günlük geçerlilik süresine sahiptir.

Rusya Vize Türleri S.S.S

Rusya Vize Türleri Nelerdir?

Rusya Federasyonu tarafından belirlenen başlıca vize çeşitleri Rusya turist vizesi, Rusya ticari vizesi, Rusya özel vize, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rusya eğitim vizesi, Rusya öğrenci vizesi, Rusya transit vizedir.

Schengen Vizesi ile Rusya'ya gidilir mi?

Schengen vizesi Rusya'da geçerli mi? Schengen vizesi ile Rusya'ya giriş yapılamamaktadır. Aynı şekilde Rusya vizesi ile de Schengen bölgesine giriş yapılamamaktadır. Rusya vizesi için gerekli evraklar, Schengen vizeleri için gerekli evraklardan farklıdır.

St Petersburg için vize gerekli mi?

1 Ekim 2021 tarihinden itibaren St. Petersburg ve Leningrad'a yapılacak turistik ve ticari amaçlı seyahatlerde elektronik vize alınabilmektedir. Elektronik vizenin geçerlilik süresi maksimum 8 gündür.

Rusya Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.