Rusya Vizesi Gerekli Evraklar 2021

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar 2021

RUSYA VİZESİ

RUSYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Rusya turistik vize müracaatı Rusya’ya turistik bir nedenle gitmek istenen bireylerin yapması lüzumlu olan bir vize müracaat türüdür. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vize alabilmek zorundadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Rusya turistik vizesi alabilmek isteyen şahıslar lüzumlu evraklarını teslim ettiği takdirde en çok 30 güne kadar vize alma hakkı tanımaktadır. Şahıslar Rusya Konsolosluğu’na turistik vizesi amacıyla talepte bulundukları taktirde en çok 30 gün amacıyla vize alabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Rusya Konsolosluğu bütün vize prosedürleri amacıyla şahıslara lüzumlu hizmeti vermektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

 • Rusya Turistik Vize amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Rusya Vize Başvuru Anketi

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli)

 

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 

 • 2 adet biometrik fotoğraf

 

 • Yabancı uyruklu vatandaşlar amacıylaC. ikamet izninin aslı

 

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

 

Biyometrik veri ibrazı şahıslardan istendiği takdirde şahısların bu ibrazı vermeleri mecburidir. Rusya Konsolosluğu biyometrik bilgileri kendi sisteminde kayıtlı tutmaktadır. Gerekli halleri da konsolosluk yetki sahipleri kendisi belirlemektedir.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

 

Seyahat edilecek olan tarihten en az 2 hafta evvelce şahısların müracaatlarını yapmaları istenmektedir. Seyahatte tekleme olmaması adına şahıslar vize müracaatlarını erkenden yapmalıdır. Vize reddi hallerinde şahıslar tekrardan müracaat gerçekleştirme amacıyla lüzumlu vakit bulabileceklerdir.

 

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

 

Rusya turistik vize işlemlerinde müracaatların sonuçlanma zamanı 4 ila 7 iş günüdür fakat Rus Konsolosluğunun tatil bulunduğu, kapalı bulunduğu günler bu süreye dâhil edilmez. Hem de Rusya vizesi işlemlerinde tek yetki sahibi makam Rus Konsolosluğu olmasından vizenin çıkış zamanını geciktirebilecek ek evrak isteği gibi hallerde vize çıkış zamanı de uzayabilmektedir. Vize Merkezi dosyanızı Rusya Federasyonunun tespit ettiği vize usullerine göre müracaat yapmanızda size destek olmaktadır.

 

RUSYA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’da ticari ilişkilerde bulunacaksa Rusya ticari vize müracaatı gerçekleştirme zorundadır. Bilindiği Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki vize serbestliği 2016 senesinde sona ermişti. O tarihten sonra Türk vatandaşlarının Rusya’ya gitmek amacıyla vize almaları gerekmekteydi. Yeni belirtiler karara göre ise 1 Eylül 2019 tarihinden sonra Yeşil ve Gri pasaport sahipleri vize almadan Rusya’ya giriş yapabilecek.

 

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

 

Ticari vizesi şahıslara 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli ve 1 senelik çok girişli ticari vize olmak üzere 3 gruba ayrılarak verilmektedir.  Tek ya da çift girişli olmak üzere verilen Rusya ticari vizelerinin geçerlilik vakti 90 gündür. Şahıslar bu ticari vizelerden rastgele birisi amacıyla hallerine göre müracaat yaparak Rusya Konsolosluğu takdir ettiği takdirde sahip olabilirler.

 

NEREYE BAŞVURULUR?

 

Rusya Konsolosluğu şahısların vize prosedürlerini yürüten tek mercidir. Tüm prosedürlerin gördüğünüz tek yerdir.

 

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede şahısların birlikte iş gerçekleştireceği şirketin bütün bilgileri yer almalıdır. Bu bilgilerde şirketin yetki sahibinin de bilgileri detayları ile yer almalıdır.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

 • Rusya Ticari Vize amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Rusya Vize Başvuru Anketi

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli)

 

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 

 • 2 adet biometrik fotoğraf

 

 • Yabancı uyruklu vatandaşlar amacıylaC. ikamet izninin aslı

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Seyahat edilecek tarihten iki hafta evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Aynı vakitte seyahat edilecek tarihten 3 ay evvelce de müracaat yapılabilinir.

RUSYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Rusya’da yer alan aile ve dost ziyareti esnasında alınması gereken bir vize türüdür. Bu vize ile şahıslar seyahat amaçlarına uyun olarak belirtikleri aile ya da dostun yanı sıra konaklayacağına dair adres bulguların de Rusya Konsolosluğu yetki sahiplerine sunmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Şahıslara en çok 30 gün Rusya’da kalma hakkı tanımaktadır. Rusya aile ve dost ziyareti vizesi şahısların en çok 30 gün vakit ile Rusya’da kalmasına imkân sağlayacaktır.

 

NEREYE BAŞVURULUR?

 

Rusya Konsolosluğu şahısların aile ve dost ziyareti vizesi prosedürlerini alabilmektedir.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

Rusya Aile Ziyareti Vizesi amacıyla Gerekli Evraklar

 

Rusya aile ziyareti vizesine müracaat gerçekleştirme amacıyla hazırlanması gereken evraklar bulunmaktadır.

 

1.Vize müracaat formu. Rus resmi makamları müracaat formunda beyan edilen bulguların doğruluğuna büyük ehemmiyet vermektedir. Başvuru formunda hatalı bilgilendirme ya da belirti edilen bulguların evraklarla tutarlı olmaması durumunda müracaat olumsuz sonuçlanmaktadır.

 1. Pasaport. Rusya aile ziyareti vizesi amacıyla pasaportun seyahat ardından amacıyla en az 6 ay geçerliğinin olması lüzumludur. Vizenin basılabilmesi amacıyla pasaportta en az 2 sayfanın boş olması lüzumludur.
 2. Fotoğraf. Vize müracaatı amacıyla dilenen fotoğraf 3,5×4,5 ölçülerinde biometrik olup 1 adet istenmektedir.

4.Davetiye. Aile ziyareti müracaatı amacıyla çağrının olması şarttır

5.Uçak bileti. Aile ziyareti vize müracaatının kabul görmesi amacıyla gidiş dönüş uçak biletinin olması lüzumludur.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Rusya aile ziyareti vize müracaatının gerçekleştirilmesi amacıyla çağrının olması mecburidir. Yalnızca Rusya Göç Şubesi ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan resmi çağrı Rusya makamları doğrulusunda kabul edilmektedir. Davetiyenin verilme vakti 45 günü bulabilmektedir fakat Rusya Konsolosluğu’nun yetki verilen acenteler vasıtasıyla çağrının daha kısa vakit ortamında alınması mümkün olabilir olabilmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten üç ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Şahısların çağrı alabilmek amacıyla ve başka prosedürler amacıyla uzun vakte gereksinimi olacaktır.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Randevu alabilmek üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekecektir.

RUSYA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Türkiye ile Rusya arasındaki vize programı 1 Eylül 2019 tarihinden başlayarak kismi olarak değiştirildi. Rusya bu tarihten evvelce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep ediyordu. Yeni uygulamayla birlikte Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize alabilmek zorundadır. Yeşil, gri ve kara pasaport sahipleri ise vizesiz bir şekilde Rusya’ya seyahat yapabilecekler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Rusya transit vizesinin tek girişli olması durumunda uçakla yolculuk yapacak şahıslar amacıyla geçerlilik vakti 3 gün, karadan ya da tren ile seyahat edecek şahıslar amacıyla geçerliliği on gündür. Bu vakti belirleyen faktörler, Rusya’ya gidiş dönüş biletinin geçerlilik vakti, gidilen ülkeye giriş tarihi ve alınan vizenin vaktine göre belirlenmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Rusya Konsolosluğu transit vizesi prosedürlerini alan yetki sahibi mercidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

 • Rusya Transit Vize amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Vize müracaat formu

 

 • Rusya Federasyonu doğrulusunda onaylanmış çağrı.

 

 • 2 adet arka fonu beyaz, 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf.

 

 • 2 adet boş sayfası olması lüzumludur ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.

 

 • Rusya’ya giriş ve çıkışta değişik ülkeler üstünden giriş yapılıp değişik ülkelere geçilecekse giriş-çıkış yapılacak ülkelerin vizeleri pasaportta olması lüzumludur ya da vizenin orijinali gösterilmeli, vizenin fotokopisi yolcunun yanı sıra olması lüzumludur.

 

 • Sağlık sigortası mecburi değildir fakat tavsiye edilmektedir.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Seyahat edilecek tarihten bir ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Bu vakit seyahatte tekleme yaşanmaması adına ehemmiyetlidir.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Randevu alabilmek üzere şahısların vize merkezleri ile iletişime geçmesi gerekecektir.

RUSYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

Rusya’da yaşam sürdüren yabancı uyruklu göçmenlerin Rusya vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen aniden çok yasa bulunmaktadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

 

Vatandaşlık prosedürlerinin vakti bir sene olarak daha uzun vakit de verilir. Bu vakit konsolosluk yetki sahibinin vereceği vaktine göre belirlenir.

 

NEREYE BAŞVURULUR?

 

Rusya Konsolosluğu şahısların evraklarını teslim alan yetki sahibi mercidir.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

 • Rusya Vatandaşlığı amacıyla Gerekli Evraklar

 

 • Başvuru formu

 

 • Başvuru sahibi doğrulusunda yazılı dilekçe

 

 • Başvuru sahibinin noter tasdikli doğum belgesi

 

 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi

 

 • Eğer varsa ikamet tezkeresi

 

 • Sabıka kaydı

 

 • Fotoğraf, 4 adet 3,5×4,5 ölçülerinde arka fonu beyaz.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Vatandaşlık prosedürleri amacıyla şahıslar lüzumlu kriterleri sağladığı taktirde müracaatlarını yapabilirler.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Vize merkezleri lüzumlu evrakları hazırlamak üzere rehberlik hizmeti verebileceği gibi şahıslara randevu prosedürlerinde de yardımcı olmaktadır.

 

RUSYA ÖĞRENCİ VİZESİ

 

NEDİR?

 

Rusya öğrenci vizesi amacıyla Rusya Büyükelçisi’ne ve konsolosluklarına gitmeden müracaat yapabilirsiniz. Gerekli evrakların güncel durumuna Vize Merkezi’nin Rusya Departmanını arayarak e-posta olarak size gönderilmesini isteyerek ulaşabilirsiniz.

 

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

 

Öğrenci vizesi şahıslara belirli ehemmiyetler amacıyla verilir. Bu vakit daha sonra şahısların arzusuna bağlı olarak uzatılabilinir.

 

NEREYE BAŞVURULUR?

 

Başvuru yapılacak yer Rusya Konsolosluğu ve başka Rusya temsilcilikleridir.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

 • Başvuru formu

 

 • Davetiye

 

 • Pasaport

 

 • Fotoğraf

 

 • Hasetten alınmış HIV raporu

 

 • Sağlık sigortası poliçesinin orijinali

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Seyahat edilecek tarihten üç ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Randevu alınması amacıyla şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekecektir.

 

RUSYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

 

NEDİR?

 

Rusya’da evlilik ya da aile birleşimi hedefiyle uzun süreli yaşam sürdürmek isteyen Türk vatandaşlarının yetki sahibi Rus makamları doğrulusunda Rusya seans izni almaları gerekmektedir. Rus vatandaşı ile evli olan ya da Rus vatandaşı anne ya da babası olan Türk vatandaşlarının Rusya aile birleşimi yolu ile seans izni alıp yaşamaları olası olabilmektedir.

 

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

 

Aile birleşimi vizesi şahıslara değişen vakitler amacıyla verilmektedir. Bu vakitler şahısların Rusya’daki seans ve çalışma hallerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

NEREYE BAŞVURULUR?

 

Rusya temsilciliklerine müracaat gerçekleştirme gerekmektedir. Şahıslar lüzumlu evraklarını teslim edeceği gibi konsolosluk görevlileri de araştırmalarını yaparak onay ya da ret yanıtını şahıslara iletecektir.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

Rusya vizesi amacıyla lüzumlu evrak listesi alçakta belirtilmektedir:

 

 

 

1- Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluğu doğrulusunda temin edilen vize müracaat formu

 

 

 

2- Başvuranın 1 adet vesikalık fotoğrafı (3,5 x 4.5 cm),

 

 

 

3- Başvuruda tespit edilen şahsın pasaportu,

 

 

 

4- Başvuran bireyin Rusya vatandaşı olan eşinin ya da anne ya da babanın pasaportu ve fotokopisi

 

 

 

5- Başvuruda tespit edilen şahıs Rusya vatandaşının eşi ise: Evlilik belgesi, aile cüzdanı ve noter tasdikli çevirisi

 

 

 

 1. Başvuruda tespit edilen şahıs Rusya vatandaşının reşit olmayan çocuğu ise: Başvuranın doğum belgesi ve noter tasdikli çevirisi

 

 

 

 1. Başvuruda tespit edilen şahıs Rusya vatandaşının iş göremez erişkin çocuklu ise: Başvuranın doğum belgesi, iş göremez bulunduğunu teyit eden rastgele belge, ve noter tasdikli çevirisi

 

 

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Gerekli şartlar sağlandığı taktirde şahıslar istediği vakit müracaatın yapabilirler.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Vize merkezleri ile randevu alabilmek esastır.

 

 

RUSYA VİZE REDDİ

 

NEDENLERİ NEDİR?

 

Rusya vize reddi birtakım hallerde gerçekleşebilir. Şahısların evraklarında kusur olması durumunda konsolosluk yetki sahipler, ret yanıtı verebilirler. Aynı vakitte birtakım vize müracaatlarında şahısların Rusya yetki sahibi mercilerinden çağrı yazısı alması gerekmektedir. Bu çağrı yazısı bulunmadığı hallerde da şahıslare ret yanıtı verilir. Bunlar kesinlik ile ret yanıtı verilen evrakların eksik bulunduğu durumlardır. Rusya Federasyonu vize prosedürlerinde büyük hassaslık ile çalışmakta ve bütün evrakları hassaslık ile incelemektedir.

 

İTİRAZ HAKKI

 

İtiraz hakkı bulunmaktadır. Şahıslar vize reddi aldığı hallerde vize reddi durumunun nedenini kabul etmiyorlar ise bu halde bunu kanıtlayan evraklar ile vize reddine itirazda bulunabilirler.

 

İTİRAZ ŞEKLİ

 

İtiraz biçimi ise şahısların dilekçe aratarak yapabileceği bir yöntemdir. Rusya Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçede itiraz etme nedeni ve vize reddinin verilmesine olan itirazın nedeni de yer almalıdır.

 

 

 

 

ÜCRET İADESİ VAR MI?

 

Diğer ülkelerin konsolosluklarında bulunduğu gibi Rusya Konsolosluğu da şahıslara vize ücretlerini iade etmemektedir. Ücret iadesi yapılamadığını ve vize reddi hallerinde tekrardan yapılacak vize müracaatlarında tekrardan ücret ödenmesi gerekliliğini bütün şahıslar bilmelidir.

 

RUSYA VİZE ÜCRETLERİ

 

Rusya vize ücretleri alınacak vize çeşidine göre ve vizenin alınacağı tarihe bağlı olarak değişmektedir. Rusya vize ücreti başvurduğunuz vizenin çeşidine, vizenin ne kadar giriş adedi bulunduğuna, vizenin sağladığı kalış vaktine, varsa başvurduğunuz vize amacıyla belirlediğiniz prosedürü vaktine ve başvuran bireyin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir. Rusya vize ücretleri şahıslar evraklarını konsolosluğa teslim etmeden evvelce ödenmelidir. Bir kez vize harcı ödeyerek aniden çok vize prosedürü yapılamaz. Her prosedür amacıyla ayrı ücret alınmaktadır. Şahısların kısa vakitli vizelerinde vize merkezleri rehberliğinde müracaat yapması durumunda vize merkezlerinin rehberlik ücretini de ödemesi gerekmektedir.

 

RUSYA KONSOLOSLUKLAR

 

 • Ankara Büyükelçiliği

 

 • İstanbul Başkonsolosluğu

 

 • Antalya Başkonsolosluğu

 

 • Trabzon Başkonsolosluğu

 

 • İzmir Fahri Konsolosluğu

 

 

 

 

 

 

 

Give a Comment

Acil Vize