Rusya Vizesi Nasıl alınır : 2023 Vize Ücreti

Rusya vizesi nasıl alınır

Rusya Vizesi

Rusya ile genel olarak diplomatik açıdan çalkantılı bir ilişkimiz olması sebebiyle vize konusunda genel bir güncelleme durumu söz konusudur. Ayrıca Rusya için vize alımında yakın zamanda %30 zam gelmiştir. Ülkemizden Rusya’ya seyahat eden sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle vize konusunda bazı dönemlerde yoğunluk yaşanabilmektedir. Eğer Rusya’ya seyahat edecekseniz önceden vize başvurunuzu yapmalısınız. Aksi takdirde seyahatinizde gecikmeler olabilir.

Daha öncelerinde Rusya’ya vizesiz gidilebilmekteyken şimdilerde diğer birçok ülke gibi vize alarak Rusya’ya giriş yapmanız mümkündür. Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde belirlenmiş günleri aşmayacak şekilde Rusya’ya vize olmadan giriş yapmanız mümkündür. Bu belirlenmiş günler siyah pasaport için 90, gri ve yeşil içinse 30 gündür. Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Daha eski pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi alabilmek için hazırlamanız gereken evraklar seyahat amacınıza göre değişebilmektedir. Gidiş amacınız ne ise ona karar verdikten sonra, amacınıza uygun vize için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenerek o belgeleri hazırlamaya başlamalısınız. Başvuru merkezinin istemiş olduğu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamalısınız. Eksik veya hatalı belgelerde başvurunuz red cevabı alabilir.

Başvuru amacına göre evrak listesi değişse de alınması gereken her vize için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • Son seyahatinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olan ve vizelenebilmesi için de en az 2 sayfası boş olan pasaport.
 • Arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf.
 • Bütün aile bilgilerini içerisinde barındıran nüfus kayıt örneği.
 • Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının dökümleri.
 • Seyahat nedeninizin ne olduğunu anlatan ve eksiksiz bilgilerle yazılmış vize başvuru formu. Bu form yaş aralığına bakılmadan Rusya Vizesi almak isteyen herkes tarafından yazılmalıdır.
 • Rusya seyahatinin gerçekleşmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Alacağınız vize türüne bağlı olarak konaklama için yer ayarladığınızı kanıtlar nitelikteki bazı belgeleri başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir. Özellikle turistik vize alacak kişilerin kesinlikle bu maddeyi atlamaması gerekiyor.

Vize almak için hazırlayacağınız tüm belgeleri titizlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru yaptığınız yer sizden ek evraklar isteyebilir. Bu ek evrakları başvuru merkezinin istemiş olduğu sırada ve düzende teslim etmelisiniz. Bunun yanında vize ücretini de yanınızda bulundurmalısınız. Başvuru merkezinin istemiş olduğu evraklar ve ek belgeleri tamamladığınız anda başvuru süreciniz başlayacaktır. Vizenizin türüne göre başvurunuzdan bir süre sonra olumsuz veya olumlu olarak sonuçlanır.

Rusya Vizesi Türleri

Rusya vize türleri 90 günlük ve 90 günden fazla kalma süreli olarak C tipi ve D tipi olarak 2’ye ayrılır. Bu vizeler de kendi içlerinde gidiş amacına göre farklılaşır. Seyahatinizde sıkıntı yaşamamanız için sizinle alakalı olan vize türlerinin ne işe yaradığını ve süresini bilmelisiniz. Bunun yanında vizenin süresi boyunca Rusya’da kalabilirsiniz. Vizenin süresi bittikten sonra Rusya’da bulunamazsınız.

İşte C tipi vize türleri:

 • Aile veya arkadaş ziyareti vizesi
 • Sözleşmeli çalışanlar için vize
 • Ticari Vize
 • Turistik Vize
 • Öğrenci Vizesi
 • Çocuk Vizesi
 • Rusya vatandaşı eşi olanlar için vize
 • Özel ve resmi davetiyesi bulunanlar için vize

Rusya D tipi vize türleri:

 • Oturum vizesi
 • Rusya’da okuyacak öğrenciler için
 • Erasmus öğrencileri için
 • Rusya vatandaşı ile evlenecek olanlar için
 • Rusya’da ailesi bulunan kişiler için

D tipi vize verilmektedir.

Rusya Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Rusya Vizesi için alacağınız türe ve kalacağınız gün sayısına göre birkaç konuda ödeyeceğiniz tutar değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 15 günlük turistik vize almanız durumunda ödeyeceğiniz tutar 160 USD’dir. 30 günlük vize almanız durumunda ise 230 USD ödemeniz gerekmektedir. Bu tutarlar konsolosluk harcı ve vize işlem merkezindeki hizmet bedelleri toplamıdır. Çeşitli ek belgelerden dolayı bu ücret atabilmektedir.

Ayarlayacağınız vize merkezine göre ödeyeceğiniz tutarlar değişebilmektedir. Tek girişli turistik vize için konsolosluk harcı 80 USD’dir. Çift girişli vize almanız durumunda 128 USD ödemeniz gerekmektedir. Eğer ki çok girişli bir vize almak istiyorsanız konsolosluk için ödemeniz gereken harç tutarı 256 USD’dir. Her vizenin ücreti farklı olduğu için kendi ücretinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Vize için ödeyeceğiniz konsolosluk harcı ve vize merkezlerindeki bazı işlemler gibi masraflar almak istediğiniz vize türüne göre artabilir veya diğerlerine göre daha az ödeyebilirsiniz. Bu sebeple eğer bir genelleme yapmak gerekirse Turistik vize için 160-350 USD arasında bir tutar ödemeniz muhtemeldir. Bu durum aile ziyareti vizesi için 170-400 USD, Ticari vize içinse 160-500 USD arasında değişmektedir.

Alacağınız vizelerin tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmasına bağlı olarak da fiyatlarda artış olacaktır. Bu gibi durumları başvuru merkezinden bilgi alarak fiyatlandırmalar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Rusya Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Rusya vizesi almak için evrak hazırlamak başlı başına yeterli olmayabilir. Başvurularda sunacağınız evrakları konsolosluğun ve büyükelçiliğin istediği sıraya göre dizmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu net ve açık bir şekilde bizzat vize alacak kişinin doldurması ve imzalaması gerekmektedir.

Vize alabilmek için maddi açıdan bir süre boyunca iyi olmanız, belirli bir maaş gelirinizin olması gerekmektedir. Başvuru esnasında vermiş olduğunu banka dekontu için hesabınızda bir miktar para olması gerekmektedir. Rusya’da kalacağınız her gün için genel harcama olarak 100 USD olmalıdır. Bu sebeple kaç gün kalacaksanız hesaplayarak çıkan sonuçtan bir miktar fazla para banka hesabınızda olması gerekmektedir.

Rusya’ya girişte yanınızda 3000 USD’den fazla miktarda para bulundurmamanız gerekmektedir. Rusya’da bu paranızı deklare etmeniz gerekmektedir. Genel olarak bu konuda problem çıkıyor olması sebebiyle 300 USD‘den  yüksek miktarlarda para bulundurmamaya özen gösterin

Rusya’ya eğer davetiye ile gitmiyorsanız orada kalabilmek için size uygun bir otel ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarladığınız otel, başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında konsolosluk tarafından aranarak rezervasyonunuzdan onay alınır.

Rusya Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Vize için Başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Rusya Vizesi için başvuruda bulunduğunuz zaman vizenizin çıkmasını onaylayan veya ret verilmesine karar veren kurumlar Rusya Büyükelçiliği ve Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Bu kurumların istekleri dışında kalmış vize başvurusu için ret almaktadır. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar.

Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

Rusya’da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce Rusya’ya gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Rusya Vizesi Nasıl alınır : 2023 Vize Ücreti S.S.S

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi almak çok kolaydır. Diğer ülkeler gibi gelir evraklarınızı, mal varlıklarınızı sunmanız gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ya da Türkiye'de oturuma sahip olmanız vize almanız için yeterli olacaktır.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti 2023 senesinde tek girişli olduğunda 280 TL, iki girişli olduğunda ise 448 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca çoklu giriş vize ücreti de 840 TL'dir ve dosya başına da 35 dolar vermek gerekir.

Rusya turist vizesi kaç günde çıkar?

Rusya turistik vize başvurunuz Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği tarafından işleme alındıktan sonra 4-10 iş gününü içinde sonuçlanmaktadır. Rusya vize başvurunuz da seyahat tarihlerinize göre VIP olarak da yapılmakta olup VIP başvurusu 3 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Rusya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.