Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi kaç günde çıkar

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Kişiler eğer ki vize için evraklarını ilgili birimlere eksiksiz şekilde teslim ederse ve başvuru yapılırken herhangi bir sorun ile karşılaşılmazsa; 4 ila 10 gün içerisinde vize çıkacaktır. Ancak kimi Rusya vize çeşitlerinin kalış süresi uzun olduğundan dolayı da vizenin çıkış süresi biraz daha uzun olabilecektir. Bununla beraber Rusya Konsolosluğuna vize başvurularında yoğunluk olması ya da yetkili kişilerin ek evrak istemesi gibi durumlarda da vizenin çıkış süresinde uzamalar kendini gösterebilecektir. Bundan dolayı da Rusya’ya seyahat edilmeden önce seyahat edilecek tarihten en az 2 hafta öncesinde başvuruların yapılması önemlidir.

 

Vize alım işlemleri esnasında mülakat talebi Konsolosluğun inisiyatifinde olan bir durumdur. Konsolosluk, başvuru sahibinin mülakata çağrılması veya kişi ile alakalı detaylı bilgi edinme hakkını saklı tutmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan fakat Türkiye sınırları içerisinde uzun süreli oturum izni bulunan yabancı uyruklu kişilere ait vize talepleri çok daha uzun sürelerde sonuçlanabilmektedir.

 

Acil bir şekilde Rusya’ya seyahat etmesi gereken durumlara sahip olan kişiler için Rusya Konsolosluğu ekspres vize uygulamasını devreye sokmaktadır. Ekspres vize uygulamasında Rusya vizesinin çıkış süresi 3 gün ile sınırlıdır. Bu vizeye başvuruda bulunacak olan kişilerin talep ettikleri vize için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak vermeleri gerekmektedir. Aksi durumda ekspres vize alımında farklı sorunlar çıkacak ve vize alım süresi uzayacaktır.

 

Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)

 

Rusya vizesinin alınması ve buraya yasal bir şekilde giriş yapılmasından sonra yedi iş günü içinde Rusya’da bulunan resmi makamlarda kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kayıt yaptırmak zorunda olan kişiler ülkede 7 günden uzun süre kalacak olan yabancılardır. Bu süreden az kalacak yabancıların kayıt yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya’da gidilecek olan bölgeye ve vize türüne bağlı olarak çok daha kısa olabilecektir. Yapılacak olan kayıt, göç bürosunda Rusya’ya gelişle alakalı bilgileri kapsamaktadır. Rusya’ya geliş esnasında kişiyi kabul eden tarafın kişinin kaydının alınması ve kayıt çıkartma işlemini yaptırması zorunludur. Kişiyi kayır yaptırmakla sorumlu olan taraf, Rusya’da kişinin otelde kalması durumunda bu otel, Rusya’da yanında ikamet edilecek olan yakındır. Kabul edecek olan taraf kayıt yaptırması adına kişinin pasaportunu ve buraya giriş adına doldurulan göç kartını ibraz etmelidir. Ayrıca kişinin kesinlikle bu belgelere el koymasına da kesinlikle izin vermemelidir.

 

Uzak Doğu Rusya Vize Muafiyeti

 

Rusya Federasyonu, uzak doğu bölgesi ile alakalı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kısa süreli olmak şartı ile vize muafiyeti uygulamaktadır. Türk vatandaşlarının Rusya uzak doğu bölgelerine yapacakları seyahat öncesinde elektronik ortamda bilgilerini eksiksiz olarak belirtmesi koşulu ile bu bölgelere vizesiz şekilde giriş yapabilir. Ancak bu bölgeden diğerine geçiş esnasında Rusya vizesi alınması gerekmektedir. Rusya’nın bu bölgesine seyahat esnasında ulaşım imkanları sınırlı olduğu için bu bölgeye seyahat öncesinde doğrudan gidiş dönüş olup olmadığı konusuna dikkat edilmelidir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar? S.S.S

Rus Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?

Rusya turistik vize başvurularınız randevu tarihinden itibaren genellikle 4 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Rusya turistik vize başvurusu yapan yabancı pasaport sahibi kişilerin vize başvurularında vize çıkış süresi pasaportun ülkesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Rusya Vizesi Almak Kolay mı?

Rusya vizesi almak kolaydır. Diğer ülkeler gibi gelir evraklarınızı, mal varlıklarınızı sunmanız gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ya da Türkiye'de oturuma sahip olmanız vize almanız için yeterli olacaktır.

Rusya kapıda vize veriyor mu?

Rusya'ya gidecek olan Türk vatandaşlarından bordo pasaportuna sahip olan kişilerin vize almaları şarttır. Gri veya yeşil pasaportu olan kişiler ise Rusya'ya vizesiz gidebilirler ancak 30 gün süreyle kalabilmektedirler. Diplomatik siyah pasaport sahipleri de vizesiz 90 gün süreyle Rusya'da kalabilirler.

Rusya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.