Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi nasıl alınır

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’ya gitmek için vize başvurusu yapacak olan kişilerin karşılarına iki farklı başvuru yöntemi çıkmaktadır. Bunlardan ilkinde Rusya konsolosluğunun temsilcisi olan vize merkezlerine kişiler bizzat gider ve başvuruda bulunur. İkincisinde ise kişi Rusya için vize danışman kurumları ile görüşerek onlar aracılığı ile başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Rusya vize işlemleri için başvurular akredite firmalar üzerinden kabul edilirken bu aşamada önemli olan şeylerden biri, vizenin sonucunu kurumlar değil Rusya’nın diplomatik temsilciliklerinin vermesidir.

 

Alınacak olan vize için talep edilen vize ile alakalı gerekli evrakların başvuru yapılırken eksiksiz olarak teslim edilmesi son derece önemlidir. Evraklarda eksik olması durumunda başvuru işlemlerinin uzamasının yanı sıra kimi durumlarda başvurular olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bununla beraber Rusya konsolosluğu eğer gerekli görürse kişilerden ek olarak çeşitli evraklar talep edebilmektedir. Rusya Konsolosluğu, vize için yapılan başvuru sonrasında verilecek olan vize türünün özelliğine de karar verir.

 

Vizenin alınması adına yalnızca gerekli olan evrakların hazırlanması yeterli değildir. Bununla birlikte vize ücreti de ödenmelidir. Vize ücreti, başvurulacak olan vizenin türüne bağlı olarak değişim gösterir. Gerekli ücret ödenmediği takdirde ise vize alımı gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuruları için öncelikle online başvuru formu doldurulmalı, ardından talep edilen evraklar hazırlanmalıdır. Daha sonra Rusya diplomatik temsilciliklerinden randevu alınarak ve randevu günü gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti 2023 senesinde tek girişli olduğunda 280 TL, iki girişli olduğunda ise 448 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca çoklu giriş vize ücreti de 840 TL'dir ve dosya başına da 35 dolar vermek gerekir.

2023 Rusya vize istiyor mu?

Rusya Vize İstiyor Mu? Rusya'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretleri için vizeden muaftır.

Rusya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.