Rusya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Rusya sık sorulan sorular

Rusya Vizesi Sık Sorulan Sorular

 

İkamet yeri İzmir olanlar Rusya vizesi almak adına nereye başvurmalıdır?

 

İzmir’de ikamet eden kişiler, Rusya vizesi almak adına Ankara konsolosluk dairesindeki Rusya Büyükelçiliğine başvurmalıdır. Konsolosluğa şahsen başvurmak gibi bir zorunluluk yoktur. İsteyenler vize merkezleri üzerinden başvurularını yapabilirler.

 

Rusya vizesinin alınması için hangi evraklar gerekir?

 

Vize başvurusu adına hazırlanacak evraklar, vize türüne göre değişim göstermektedir. Bundan dolayı da hangi vizeye başvurulacaksa ona göre incelemeler yapılmalıdır.

 

Rusya turist vizesi için voucher gerekli bir evrak mıdır?

 

Voucher isimli belge, Rusya’ya turistik olarak gelecek kişinin rahatlıkla seyahat edebilmesinin kabulüne yönelik referans niteliği taşıyan bir evraktır. Dolayısıyla bu evrak Rusya’ya başvuru esnasında gereklidir.

 

Rusya vizesinin ücreti ne kadardır?

 

Verilecek vizenin türü, vize ile elde edilecek giriş sayısı, ülkede kalış süresi, normal ya da ekspres başvuruya bağlı olarak ücrette de değişim meydana gelmektedir. Ortaya koyulan bu ücretler sabit değildir, belirli zamanlarda değişim göstermektedir. Dolayısıyla insanlar seyahat planlarına ve durumlarına göre vize başvurusu adına ücret incelemesi yapabilirler.

 

Rusya vizesi nasıl alınır?

 

Rusya vizesinin alınması adına Türkiye’de resmi temsilciliklere gerekli başvurular yapılmalıdır. Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Antalya Rusya Başkonsolosluğu, Trabzon Başkonsolosluğu üzerinden başvuru yapabilecek olan kişilerin bu aşamada ikamet ettikleri yer adına görev yapan resmi kurumlar üzerinden gerekli başvuruları yapmalıdır.

 

Rusya vize işlemleri kaç gün içinde sonuçlanır?

 

4 ila 10 gün içinde sonuçlanabilen Rusya vizesi, kimi durumlarda çok daha uzun sürelerde çıkabilmektedir. Bu aşamada önemli olan belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Rusya için vize şartı var mıdır?

 

Ülke, hususi, umuma mahsus ve hizmet pasaport sahibi olan vatandaşlar adına vize uygulaması bulunmaktadır. Sadece diplomatik pasaport sahibi olan Türk vatandaşlar eğer ki ülkede 90 günden az kalmayacaksa vizeye başvurmaları gerekmemektedir.

 

Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin Rusya vizesi almaları gerekir mi?

 

Hususi pasaport sahibi kişiler, Rusya Federasyonu’na gitmeleri için vize almaları gerekmektedir.

 

Rusya vizesi adına pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

 

Alınacak Rusya vizesi adına pasaportun geçerlilik süresi, Rusya seyahati sonrasında en az 6 ay olmalıdır. Dolayısıyla vize başvurusundan önce geçerlilik süresi kontrol edilmelidir.